Čtvrteční Noční linka: Když se nezištně pomáhá

19. září 2019

Uspořádali jste sbírku na pomoc pro někoho, kdo se ze dne na den ocitl v nouzi? Pro někoho, kdo je nemocný, po úraze a nemůže si dovolit nákladnou rehabilitaci či zdravotní pomůcku?

Podpořili jste charitativní akci ve svém okolí? Je podle vás dobře, že se lidé zajímají o druhé a pomáhají si? Nebo jsou nejrůznější sbírky známkou toho, že sociální systém je špatně nastavený?

K dnešnímu tématu mě inspiroval příběh dvou mladých žen z Prachatic na jihu Čech, Radmily Kušnirikové a Jitky Nachlingerové. Jsou to tři roky, kdy si řekly, že by mohly uspořádat akci pro své známé, kamarády. Akci dobročinnou. Výtěžek byl 130 tisíc korun a přispěl prachatickému hospici, který pomáhá nevyléčitelně nemocným lidem v poslední fázi jejich života.

O rok později se na dobročinné akci spolku Raduš a Jituš vybralo pro hospic ještě o pár tisícovek víc.  A navrch sedmdesát tisíc z dražby desky Jiřího Schelingera, které částečně zaplatily malému Vládíkovi z Vimperka rehabilitační pobyt.

Letos pořádají Benefiční tancovačku, 5. října ve Vimperku. Výtěžek půjde na Spolek Slunečnice, který je oporou pro lidi s mentálním postižením. Nepomáhají tak jen ti, kteří si koupí tombolu a zaplatí vstupné, ale hlavně ti, kteří dají organizaci svůj volný čas. Protože už několik měsíců před začátkem akce musí vymyslet program, sehnat kapelu, hosty, sponzory, sál, výhry do tomboly, vytisknout plakáty nebo třeba zorganizovat odvoz.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.