Chceme objevit ztracený americký film o Hořicích na Šumavě, říkají mladí historici
Za rok uplyne přesně 200 let od doby, kde se poprvé oficiálně hrály hořické pašijové hry. Divadelní podobu biblického příběhu o utrpení Ježíše sepsal místní tkadlec a sběratel Paul Gröllhesl jako takzvanou truchlohru o pěti jednáních s předehrou.
Zpočátku se hrávalo jen o postních nedělích a velikonočních svátcích v sálech místních hospod a bez kostýmů.
Věhlas her a pověst o nich ale pronikly daleko za hranice. V červnu 1893 bylo v Hořicích na Šumavě otevřeno k tomuto účelu nově postavené velké divadlo a v témže roce Pašije zhlédlo na 40 tisíc diváků.
Dva mladí historici Ivo Janoušek a Jan Palkovič se tomuto tématu věnují už deset let a chystají knihu. Víte například, že o Pašijích natočili němý film američtí filmaři už v předminulém století a že se jedná o zcela první snímek, který vznikl na území Rakouska-Uherska? Film bohužel zmizel, ovšem mladí historici jsou mu na stopě…
Více si poslechněte ve velikonočním díle pořadu Vltavín, který připravil Zdeněk Zajíček.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.