Čeští vědci objevili na Nové Guineji dosud neznámého raka a také švába. Stačilo jim k tomu pouhých šest hodin
Neznámé druhy živočichů objevili na Nové Guineji dva čeští vědci. Jedná se o úplně prvního jeskynního raka na jižní polokouli a doposud nepopsaný druh švába, který zoologové z Jihočeské univerzity a České zemědělské univerzity potvrdili po analýze vzorků.
„Nově popsaný druh jeskynního švába Nocticola baumi má velmi dlouhá tykadla, velmi dlouhé nohy a téměř žádné zbarvení. Je prostě bílý, téměř průhledný, což je jeden z typických znaků jeskyních organismů,“ ukazuje Martin Bláha, hydrobiolog z fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity, záběry z jeskyně Hagepma.
To ale nebyl jediný živočich, který v této jeskyni na Nové Guineji žije a dosud ho nikdo neobjevil. „Naším primárním zájmem byl objev prvního jeskynního raka popsaného z jižní polokoule, což se také podařilo a raka jsme opravdu našli,“ říká Martin Bláha
„Zajímavostí je, že australští kolegové hledali jeskynního raka na jižní polokouli téměř osmdesát let a bez úspěchu. Nám se to podařilo, což byl takový unikát. Rak má také velmi světlé, téměř bezbarvé zbarvení, podobné jeskynnímu švábovi,“ dodává.
Čtěte také
Vědci v jeskyni Hagepma strávili jen šest hodin. I za tu dobu ale zjistili o nových živočiších několik věcí. „Jeskynní rak si pomocí obrvených příústních končetin dokáže získávat potravu, což, jak jsme zjistili, mohou být třeba i úlomky naplaveného dřeva, které jsme našli dále v té jeskyni,“ vzpomíná Martin Bláha.
Každý vědec, který objeví nový druh živočicha, má to privilegium, že ho může pojmenovat. „Raka z jeskyně jsme pojmenovali podle mýtické řeky Acherón z řecké mytologie. Ta totiž protéká podsvětím a my jsme se také brodili v podzemí,“ vysvětluje Martin Bláha.
Šváb pak dostal jméno podle českého zoologa, fotografa, objevitele a mecenáše Národního muzea Jiřího Bauma. „Ten se bohužel na Novou Guineu nikdy nedostal, ačkoliv to plánoval. Zemřel v koncentračním táboře během druhé světové války,“ doplňuje hydrobiolog.
Čeští vědci Martin Bláha a Jiří Patoka by se na Novou Guineu rádi znovu podívali, protože je to dosud neprobádané území skrývající další nepopsané druhy organismů.
Související
-
Vědeckou stanici v tropické Papui-Nové Guineji mají jenom Češi. Zapojili totiž domorodce
Už přes dvacet let funguje výzkumné centrum v Papui-Nové Guineji, které založil ekolog Vojtěch Novotný. Před nedávnem tu navíc zprovoznili unikátní jeřáb ke studiu lesa.
-
Jihočeští vědci mají patent na nový způsob zpracování česneku. Sušením vzniká černý česnek
Vědci ze zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích získali český patent na produkci černého česneku. Ten se vyrábí takzvaným stařením.
-
Vodní policisté, kteří se dokonale proměňují, i rákosníčci se šnorchlem. To je hmyz našich rybníků
Jihočeské rybníky nejsou jenom pro kapry. Anebo neměly by být. Pokud se o ně staráme tak akorát, nabízejí životní prostředí pro mnoho organismů. Patří mezi ně i vodní hmyz.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Minerální lázně a prázdná slova. Pohádku Tři princezny nespasí ani Melíšková se zlosynskou ofinou
-
Rusko postupuje na Ukrajině i o Vánocích. Zasáhlo obytný dům v Kryvém Ryhu a posouvá se v Donbasu
-
Desítky lidí jsou po povodních v náhradním bydlení. ‚Každou volnou chvilku věnuji opravám,‘ říká Kováčik
-
Gruzie, Ukrajina, Moldavsko i Arménie. Petra Procházková se ohlíží za rokem na Východě