Čeští vědci naučili drony spolupracovat. Nová technologie se hodí pro vyhledávání lidí i k obraně

25. květen 2023 11:04

Na ukrajinských bojištích nebo v lese se dají využít nové technologie pro drony. Při jejich testování na Písecku to zjistili studenti ČVUT Praha. Malé létací stroje můžou pomoct při monitoringu kůrovce nebo při obraně proti nepříteli.

„Právě se nám tady vznesla skupina dvaceti dronů, na kterých testujeme principy a algoritmy pro plánování pohybu formace,“ ukazuje v areálu učebního střediska v Temešváru na Písecku robotik z ČVUT v Praze Tomáš Báča.

Drony vytvořily formaci, která připomíná hejno ptáků. „Hejna ptáků, ryb, roje hmyzu a vůbec zvířata se umí velmi dobře organizovat a my se snažíme, abychom s drony dokázali to samé. Chceme, aby drony nemusely vzájemně komunikovat pomocí rádia, aby se vzájemně viděly, rozpoznaly a udržely formaci, ve které například mohou něco hledat, i v případě, že nám někdo naruší komunikaci,“ popisuje Tomáš Báča.

Skupina dronů takto podle něj například může vyhledávat ztracené osoby v lese, ale možností je daleko víc. „Dnes již pracujeme na tom, že skupina dronů dokáže autonomně, samostatně, bez zásahu člověka vyhledávat malé radioaktivní zdroje. Jako když byl nedávno v Austrálii velký problém s nalezením malého kousku cesia-137,“ připomíná robotik.

Čtěte také

Výhodou této technologie je, že po spuštění dronů už nepotřebuje další ovládání. „Na rozdíl třeba od běžné helikoptéry, kde musí sedět kvalifikovaný pilot, v našem případě stačí jeden pilot na celou skupinu. Drony mají kamery se širokoúhlými objektivy, díky kterým se vzájemně vidí. Na palubě dronu máme počítač s programem, který je schopný zpracovávat obraz z té kamery a najít sousední drony v roji,“ upřesňuje Tomáš Báča.

„Také si můžeme představit využití dronů na bojišti, například pro obranu proti nepřátelským dronům. Zde samozřejmě také chceme minimalizovat množství lidí, kteří se přímo na bojišti vyskytují. V tomto případě je autonomní řešení na místě,“ dodává.

Drony se už v minulosti používaly při monitoringu kůrovce, umožnily ale jenom pohled na lesy z výšky. Nové metody jdou dál. „Dron letí nad lesem a prokáže dopočítat, že některé stromy začínají schnout, ještě než to zachytí lidské oko. Pak se vypustí menší dron, který se spustí pod koruny stromů a dokáže v podstatě očichat každý kmen. Po vyhodnocení nasbíraných dat jsme schopni určit, kolik dírek kůrovec zanechal v kmeni. A drony samozřejmě vydrží v terénu daleko déle,“ líčí studentka ČVUT v Praze Tereza Uhrová.

V budoucnu se vědecký tým bude snažit zlepšit schopnost vnímání dronů na větší vzdálenost.

Spustit audio

Související