Nová mobilní aplikace rozpozná podle fotografií kostely z česko-bavorského příhraničí
Nová aplikace pro mobilní telefony dokáže podle neznámé fotografie určit některé kostely v česko-bavorské příhraniční oblasti. Vyvinul ji tým vědců Jihočeské univerzity a Technické vysoké školy v německém Deggendorfu. Aplikace zpřístupní v mobilu snímky a informace o vybraných středověkých památkách, obsahuje i navigaci, která zájemce ke kostelům dovede.
„Ten systém má svoji databázi, na základě které páruje a dokáže objekty ztotožnit,“ popisuje princip metody vedoucí projektu Jan Fesl z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
„My jsme vytipovali několik konkrétních typů objektů, které se nacházejí v kostelech, to znamená například křtitelnice, oltář, konkrétní socha nebo freska. Systém vyhledá na fotografii detaily a potom analyzuje každý detail zvlášť a porovnává,“ upřesňuje.
Vědci během půldruhého roku zpracovali texty a fotografie ke stovce venkovských kostelů v hraniční oblasti Jihočeského a Plzeňského kraje a také k pětadvaceti kostelům v Bavorsku. Ty jsou nyní přístupné nejen přes novou aplikaci, ale i Wikipedii.
Čtěte také
Popisy dávají stavby do historických i duchovních souvislostí. „Dosud byly tyto kostely často studovány jako jednotlivosti. Pro nás je velmi důležité, že je můžeme vidět ze širšího pohledu, komplexně. Popisky kostelů obsahují kromě lokace architektonické informace, stavební vývoj, informace o pohřbených i některé zajímavosti o legendách a poutích,“ doplňuje členka týmu Kateřina Horníčková.
Identifikace kostela není ani s velkým množstvím těchto informací jednoduchá. Záleží hlavně na kvalitě fotografie. „Pokud je fotografie kvalitní, úspěšnost je samozřejmě vyšší. Celkově je ale ta úloha velice obtížná. Ani pro člověka to není snadné, když má z množství fotografií, které nejsou vizuálně stejné, poznat, jestli se jedná o stejný objekt,“ připomíná Jan Fesl.
Vědci by chtěli ve spolupráci s českobudějovickým biskupstvím využít v budoucnu tuto metodu při vyhledávání ukradených památek.
Související
-
Za houbu považují i záchodovou štětku. Aplikacím na určování hub v mobilu nevěřte, říká odborník
Mykotoxikologie se nevyučuje na žádné z českých vysokých škol. Jaroslav Klán ji studoval především ze zahraničních knih. Teď je odborníkem na otravy houbami a rostlinami.
-
Zvláštní šperk, který je vlastně jen polovinou. Vědci ukázali snubní prsten manželky Petra Voka
Kopii zlatého prstenu z rožmberské hrobky ve Vyšším Brodě představili vědci. Klenot patřil Kateřině z Ludanic, archeologové ho objevili na víku sarkofágu jejího manžela.
-
Nová funkce aplikace Záchranka má zajistit větší bezpečnost při putování po horách
Mobilní aplikace Záchranka spouští novou funkci pro turisty na horách, takzvanou Elektronickou knihu túr. Jde o moderní verzi klasických horských knih.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Charanzová, nebo Dostálová. Potenciální jedničky do eurovoleb reprezentují odlišná křídla hnutí ANO
-
Cesta do uniformy na pár kliknutí. Armáda brzy spustí virtuální náborové centrum
-
Cigarety za 400 korun? Od kouření podle lékařky odradí vyšší cena i stejné krabičky
-
DÍTĚ V OHROŽENÍ: Policie pátrá po sourozencích z Liberce. Nevrátili se po procházce do azylového domu