Cesta Pavla Chlouby ke kořenům brambor

Největší bromélie světa roste velmi pomalu desítky let

Zahradník Pavel Chlouba, kterého znáte z pořadu Zelené světy, se vydal na druhou velkou cestu s Českým rozhlasem. Cílem jeho expedice je jižní Amerika. Nyní se nachází v Peru a přímo odsud posílá pár fotografií a postřehů.

Peru je botanickým rájem a vyznačuje se obrovskou rozmanitostí. Byl by proto hřích tyto okolnosti ignorovat a tajemné poklady přírody nechat nepovšimnuty.

I když jsme cestou část svého času věnovali bramborám, hlavním cílem naší dlouhé cesty k nebeským výšinám byla největší ze všech bromélií světa – Puja Raimondova. Nachází se jenom na několika lokalitách v Peru a Bolívii, jinak nikde jinde na světě.

Museli jsme za ní až do výšky kolem 4000 metrů nad mořem. Impozantní rostliny mají neobvyklý rytmus. Rostou velmi pomalu minimálně osmdesát let, někdy i přes sto let. Na sklonku svého života vykvetou, přinesou obrovské množství semínek a uhynou.

V době kvetení může rostlina dosáhnout až výšky 12 metrů. Při naší návštěvě nebyla na kvetení správná doba, potkali jsme jenom odkvetlé rostliny a ty mladé, které si na svoji příležitost ještě musí počkat.

I tak to ale byl obrovský zážitek, nejenom kvůli těmto unikátním rostlinám, ale i z místa samotného, které bylo kouzelné.

Tolik malé odbočení, na příště slibuji opět brambory.

autor: Pavel Chlouba
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.