Čekárna, toalety i občerstvení na autobusovém nádraží v Jindřichově Hradci chybí. To by se mělo brzy změnit

27. únor 2024 15:30

Čekání na autobus trvá někdy pár minut, někdy se může pěkně protáhnout. Když se k tomu přidá nepříznivé počasí a chybí čekárna i záchod, cestující počítají každou vteřinu do příjezdu autobusu. I tak může v současnosti vypadat čekání na autobus v Jindřichově Hradci.

„Jezdím za prací do Budějovic a tady přestupuji na Novou Bystřici,“ říká Miroslav Rojka, který čeká na utobus v Jindřichově Hradci průměrně půl hodiny. Většinu času tráví venku na lavičce. Na nádraží totiž není k dispozici čekárna. „Když je špatné počasí, tak to stojí za prd. Na tomhle autobusovém nádraží se za čtyřicet let nic nezměnilo,“ dodává.

Naopak Drahomíra Havlová považuje současné vybavení za dostatečné. Bydlí odsud kousek a autobusem jezdí především na návštěvy za rodinou a přáteli. „Tady je střecha, pod střechou lavičky, čistý vzduch, protože trať je elektrifikovaná. Bydlím kousek, takže jdu načas,“ popisuje.

Cestující by se ale brzy měli dočkat nového zázemí. To plánuje společnost ICOM zřídit v budově známé jako hotel U Města Vídně. Objekt má status technické památky a byl v roce 1906 postaven jako obytná budova pro zaměstnance dráhy. V minulosti byl ale využíván právě i jako čekárna, zvenčí byly přístupné toalety a cestující si mohli na místě koupit i teplé jídlo.

„Budeme kompletně rekonstruovat celou budovu hotelu. Kromě nové haly, která bude sloužit především cestujícím, s informacemi a také pokladnou a tam plánujeme i zázemí pro naše dispečery,“ potvrzuje Jan Varhaník ze společnosti ICOM.

Práce by měly začít ještě letos. „Rádi bychom začali v druhé polovině letošního roku. Nedělali jsme ještě výběrové řízení, ale předpokládáme, že náklady budou v řádech desítek milionů korun,“ dodává Jan Varhaník.

Hotel U Města Vídně v současnosti chátrá. Stavba, která byla technickou památkou vyhlášena v roce 2006, by tak mohla začít znovu sloužit cestujícím.

Spustit audio

Související