Byt pro uprchlíky ve Vimperku je prázdný. Město ho tedy může nabídnout i jiným lidem v nouzi

11. červenec 2024 08:45

Byty opravené pro uprchlíky jsou v některých městech prázdné. Tam, kde se nepodařilo sehnat nájemce z řad Ukrajinců, se budou moct nastěhovat třeba senioři nebo osoby s nízkým příjmem. Celkem o dotaci ministerstva pro místní rozvoj na rekonstrukce bytů požádalo téměř 90 obcí, dva kraje nebo šest římskokatolických farností.

Velký třípokojový byt ve Vimperku byl opraven z dotací. „Jsou tu tři obytné místnosti s kuchyní, koupelnou, kompletním sociálním zařízením. Byt je vybavený, připravený pro někoho, kdo potřebuje pomoc. Předtím to byl starý neobyvatelný byt,“ ukazuje jednatel městské správy domů Daniel Kaifer.

V opraveném bytě dosud nikdo nebydlel. „Byt vznikal v první fázi uprchlické krize. Očekávali jsme, že budeme potřebovat někoho narychlo ubytovat, takže je kompletně připravený, včetně nábytku,“ dodává.

Čtěte také

Na rekonstrukci město Vimperk získalo 730 tisíc korun. „Nyní máme možnost poskytnout byt i pro jiné účely, a to buď osobám, které třeba postihla nějaká živelná pohroma, lidem s nízkým příjmem, nebo lidem mladším třiceti let,“ uvádí starostka Jaroslava Martanová z hnutí STAN.

„Zatím ale byt nemáme obsazený a pořád si ho ponecháváme, kdyby byl potřeba pro osoby s dočasnou ochranou. Výhodou tohoto bytu je, že má vlastní plynový kotel, tudíž dneska tam máme nulové náklady. Případní nájemci pak musí splňovat podmínky dané dotací, je tam hladina příjmů, platili by nájem a platili by energie,“ doplňuje.

Na opravu bytů a ubytovacích zařízení pro válečné uprchlíky ministerstvo pro místní rozvoj poskytlo téměř 166 milionů korun.

Spustit audio

Související