Botticelli není pojmem jen v malířství, jisté místo má také v populární hudbě
Sandro Botticelli byl, jak dobře známo, italský renesanční malíř, významný představitel florentské školy a jistě velký pojem v dějinách výtvarného umění. Ale toto jméno má jistou vazbu i na populární hudbu, byť inspirace malířem je zřejmá.
Použil ho jako pseudonym Dick Bakker, holandský producent, skladatel, aranžér a kapelník pocházející z města Blaricum. Již od sedmdesátých let měl za sebou zjevné úspěchy jako producent spolupracující třeba se světoznámou holandskou pop-rockovou kapelou Shocking Blue, ale také jako autor, když napsal velký eurovizní hit další nizozemské skupiny Teach-In s názvem Ding-A-Dong.
Ovšem Dick Bakker proslul taktéž jako kapelník, který v 80. letech převzal vedení populárního Metropolitního orchestru. A pod jménem Botticelli natočil se členy Metropolitního orchestru v průběhu sedmdesátých let několik alb k příjemnému poslechu.
Začasté šlo orchestrální úpravy tehdejších hitů, ale v případě jednoho alba – Classics In Latin – o oblíbená témata z klasické hudby. A Malá noční hudba Wolfganga Amadea Mozarta Vlídné tóny s Botticelliho nahrávkami uvede.
Související
-
Zvláštní kouzlo anglické, skotské, irské, zkrátka keltské hudby působí též v Čechách
Ponoříme se do atmosféry keltských balad a písní mystických i magických. Zároveň se dotkneme supraphonské kompilace, která shromáždila většinou instrumentálky tohoto žánru.
-
Zdenek Merta u klavíru, také s hitem S písní lesů, vod a strání
V roce 2021 vyšla pozoruhodná knížka Zdenek Merta u klavíru s připojeným cédéčkem k autorovým sedmdesátinám. Známý skladatel a klavírista píše o svém vztahu ke skladbám.
-
Tenkrát na Západě, Hodný, zlý a ošklivý nebo Pro hrst dolarů. Melodie k jubileu Ennia Morriconeho
Když sedíte v kině a vzhlížíte k plátnu, vnímáte samozřejmě zejména obraz a často si v zápalu sledování děje ani přímo neuvědomujete hudební složku výrazu daného filmu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.