Botticelli není pojmem jen v malířství, jisté místo má také v populární hudbě

5. prosinec 2023

Sandro Botticelli byl, jak dobře známo, italský renesanční malíř, významný představitel florentské školy a jistě velký pojem v dějinách výtvarného umění. Ale toto jméno má jistou vazbu i na populární hudbu, byť inspirace malířem je zřejmá.

Použil ho jako pseudonym Dick Bakker, holandský producent, skladatel, aranžér a kapelník pocházející z města Blaricum. Již od sedmdesátých let měl za sebou zjevné úspěchy jako producent spolupracující třeba se světoznámou holandskou pop-rockovou kapelou Shocking Blue, ale také jako autor, když napsal velký eurovizní hit další nizozemské skupiny Teach-In s názvem Ding-A-Dong. 

Ovšem Dick Bakker proslul taktéž jako kapelník, který v 80. letech převzal vedení populárního Metropolitního orchestru. A pod jménem Botticelli natočil se členy Metropolitního orchestru v průběhu sedmdesátých let několik alb k příjemnému poslechu.

Začasté šlo orchestrální úpravy tehdejších hitů, ale v případě jednoho alba – Classics In Latin – o oblíbená témata z klasické hudby. A Malá noční hudba Wolfganga Amadea Mozarta Vlídné tóny s Botticelliho nahrávkami uvede.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související