Až 80 tisíc tun odpadu ročně se má spalovat na okraji Českého Krumlova. Město i okolní obce jsou proti
Společnost Carthamus chce na okraji Českého Krumlova rozšířit areál energobloku. V novém kotli plánuje spalovat až 80 tisíc tun odpadu ročně. Konkrétně jde o tuhá alternativní paliva vyrobená z komunálních a průmyslových odpadů. Okolním obcím a firmám pak bude nabízet levnější teplo a elektřinu. Vedení Krumlova i sousední obec Přísečná jsou ale proti.
„Určitě s tím nesouhlasím, protože 80 tisíc tun odpadu nevyprodukuje přece jedno město, to znamená Český Krumlov v tomto případě,“ říká Petr Svoboda, který bydlí zhruba 500 metrů od energobloku.
Areál stojí v katastru Přísečné. „Bude to v ovzduší, už teď se tu line smrad, a to není ta spalovna takhle funkční. Druhá věc je samozřejmě doprava, to bude hodně kamionů, počítám desítky denně,“ dodává Petr Svoboda.
Proti záměru společnosti Carthamus je i vedení obce Přísečná. „Hlavně máme strach ze zápachu a popílku, který z toho půjde. Také z dopravy, která je už teď v Českém Krumlově na hraně,“ upozorňuje starosta Jiří Němeček.
Rozšíření areálu odmítají také zástupci Českého Krumlova, jak Českému rozhlasu potvrdil starosta Alexandr Nogrády. Místní obyvatelé se obávají hlavně dovážení odpadu z jiných krajů.
To ale člen představenstva společnosti Carthamus Jaroslav Mašek vylučuje. „K nám se komunální odpad dovážet nebude, nejsme spalovna ZEVO. Jde o tuhá alternativní paliva vyrobená z komunálních odpadů,“ vysvětluje.
Čtěte také
Krumlovu i okolním obcím nabízí společnost po rozšíření technologie levnější elektřinu a teplo. „Vzhledem k tomu, že současně budeme budovat vlastní distribuční lokální síť v blízkém okolí, je na samosprávách obcí a přilehlých firmách, jestli využijí možnost napojení na stabilní zdroj elektrické energie a tepla v době energetické nejistoty,“ připomíná Jaroslav Mašek.
Záměr ze zákona podléhá procesu posouzení vlivu na životní prostředí. Souhlasné stanovisko musí vydat ministerstvo životního prostředí i Jihočeský kraj.
„Po převzetí záměru jsme si najali právnickou kancelář, aby nám udělala odborný posudek. Ten jsme zaslali ministerstvu životního prostředí. Už jsme ve spojení se starostou Českého Krumlova a starostou Srnína, oslovili jsme i Jihočeský kraj, který má v rámci zásad územního rozvoje posuzovat vliv spaloven v kapacitě nad 50 tisíc tun za rok,“ doplňuje starosta Přísečné Jiří Němeček.
V současnosti se v energobloku v Domoradicích na okraji Českého Krumlova vyrábí teplo a elektřina z biomasy, je tam také kotel na plyn a hnědé uhlí.
Další nové velké spalovny na jihu Čech mají vzniknout ve Vrátě u Českých Budějovic, v Písku a v Plané nad Lužnicí.
Související
-
Architekti navrhnou podobu spalovny odpadů ve Vrátě u Českých Budějovic, odpůrci chtějí jít k soudu
Po třech letech příprav vyhlásila společnost ZEVO Vráto architektonickou soutěž na podobnu nové spalovny odpadů u Budějovic. Vyrůst má na místě stávající uhelné výtopny.
-
Spalovna odpadu má vzniknout v místní části Smrkovice u Písku. Obyvatelé nesouhlasí
Zařízení na zpracování odpadu spalováním plánuje v místní části Smrkovice společnost Zevo Písek. Město by získalo další zdroj pro teplárnu a vyřešilo by skládkování odpadu.
-
Firma chce rozšířit těžbu vltavínů u Ločenic na Budějovicku. Ministerstvo vyslyšelo námitky odpůrců
Místní obyvatelé, ekologické spolky i vedení obce jsou proti rozšíření těžby vltavínů v lomu u Ločenic. Soukromá firma tam chce vybudovat nové ložisko o rozloze 30 hektarů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
K testu jen bez podprsenky. Studentky ČZU se musely před zkouškou svlékat, rektor svolá etickou komisi
-
Richterová: Piráti mají být ve vládě, naši ministři mají úspěchy. Chopit se odpovědnosti je také rebelství
-
Malými krůčky k autoritářskému režimu? Ficův bojkot médií očima slovenské politoložky
-
Zkažená jablka v Bruselu. Europarlament reagoval na ‚Katargate‘ slabě, hodnotí po roce expertka