Autor historických detektivek Vlastimil Vondruška představuje knihu Msta písecké panny

28. červenec 2013
Msta písecké panny (Vlastimil Vondruška)

Knižní tipy; Host: Náš host: autor historických detektivek Vlastimil Vondruška vydává novou knihu Msta písecké panny; Recenze Olgy Walló na knihu Johna Greena Hvězdy nám nepřály; Soutěž


KNIŽNÍ TIPY

Kjung-suk Šin: Modlitba za matku
Krásný a dojemný je příběh korejské autorky Kjung-suk Šin Modlitba za matku. Určitě v něm najdeme autobiografické prvky, protože sama spisovatelka pochází z chudé rolnické rodiny a měla pět sourozenců. Modlitba za matku začíná ve chvíli, kdy se stará Park So- njo ztratí v metru v Soulu, když jede spolu se svým mužem navštívit dospělé děti. Hledání maminky je pro celou rodinu zároveň pobídkou ke vzpomínkám a zamyšlením nad její obětavostí a láskou, kterou všichni brali jako samozřejmost. Přes exotické dějiště jihokorejského venkova je kniha univerzální a dotkne se čtenářů prostým, jednoduchým způsobem, jimž sděluje ty nejzávažnější věci. Vychází v Knižním klubu v překladu Eddy Němcové.

Feri Lainšček: Nedotknutelní
Nakladatelství Dauphin vydává knihu slovinského autora Feriho Lainščeka Nedotknutelní, která vychází z mýtu o čtvrtém hřebu Kristova kříže a údajné vině, kterou nesou za Ježíšovu smrt Romové. Tento pocit přetrvává i v hrdinech románu, jimiž jsou příslušníci tří generací cikánského rodu ve 20. století na Balkáně. Knihu přeložil Aleš Kozár.

Aimee Benderová: Zvláštní smutek citronového koláče
Novinka z Arga se jmenuje Zvláštní smutek citronového koláče a je to hezký příběh o dívce, která dokáže z jídla vyčíst emoce těch, kdo je připravili: už jako dítě pozná z narozeninového citronového dortu, že je její maminka osamělá a smutná, ale pár let nato pochopí díky večeři, že si našla milence… Autorkou tohoto zvláštního příběhu je Aimee Benderová.

Zvláštní smutek citronového koláče (Aimee Benderová)

Asa Larssonová: Oběť Molochovi
Asa Larssonová je velmi úspěšná autorka detektivek, a také její nová kniha slibuje napětí a dobrý příběh. Jmenuje se Oběť Molochovi, vydává ji Host v překladu Jany Holé a hned úvodní věta oficiální anonce naznačí, nač se připravit: Lovecká výprava našla v žaludku medvěda kost z lidské ruky. Několik měsíců nato dojde k vraždě mladé ženy: jak asi tušíte, oba případy spolu souvisí. Tahle severská detektivka se dobře čte a může vám přinést kapku mrazivého strachu do tohoto horkého léta.

Kamila Procházková: Celoroční plánovací kuchařka
Když už jsme u toho horka: není čas trochu změnit jídelníček? Libri vydává knihu nazvanou Celoroční plánovací kuchařka, vaříme podle ročních období pokrmy z celého světa. Napsala ji Kamila Procházková a učí nás v ní nejen dobře plánovat nákupy, abychom se vyhnuli zbytečnému plýtvání, ale také využívat sezónních surovin. Co je zajímavé, můžeme si tu oživit i své školní znalosti z chemie, biologie a fyziky, které se týkají právě přípravy jídel.


NÁŠ HOST

Další z edice historických detektivek z pera Vlastimila Vondrušky, který je původní profesí historik a etnograf, potěší zejména všechny Písecké, ale díky napínavé zápletce se jistě bude líbit i přespolním. Zeptala jsem se autora, proč se kniha jmenuje Msta písecké panny


RECENZE Olgy Walló

John Green: Hvězdy nám nepřály aneb Romeo a Julie po chemoterapii
Někdo si nad touhle knížkou prostě pěkně popláče, někoho přinutí k zamyšlení a někomu třeba dodá síly, aby si poněkud lépe poradil s těžkou životní situací. Je to příběh lásky dvou velmi mladých lidí, kteří se – podobně jako Shakespearovi milenci – nedožijí dospělosti. A jsou krásní a sexy tím, jak jsou charizmatičtí, duchaplní, moudří… a dospělí v tom nejlepším a nejbolestnějším smyslu slova.

Hvězdy nám nepřály  (John Green)

John Green je americký autor - narodil se roku 1977 – který píše o lidech a pro lidi na prahu dospělosti a cíleně hledá cesty, jak je zaujmout a poskytnout jim orientaci v základních otázkách života. V knize „Hvězdy nám nepřály“ je takovou základní otázkou umírání. John Green nějaký čas působil jako kaplan v dětské nemocnici; ví, že bolest a smrt jsou skutečné a že i v nich - a právě v nich – má své místo láska, noblesa, lidská důstojnost a humor.

Green je obratný a inteligentní vypravěč, svým zaměřením je však především přemýšlivý moralista a vychovatel - spíše než literát. Vychází z velice americké tradice kazatelů, kteří znají své publikum a vědí, jak je oslovit. Hledá si nejrůznější cesty, jak zapůsobit na lidi, aby byli více lidmi. (Autor je známým jménem také v kyber-prostoru, umí výtečně využívat nových médií – je velmi aktivní vlogger; ti,kdo umí anglicky, ho snadno naleznou na YouTube : spolu se svým bratrem Hankem již od roku 2005 nabízí stále nové formy interaktivních videí s edukativním obsahem.)

Díky pohotové ediční politice Knižního klubu se k nám Greenova nová kniha k nám dostává jen několik měsíců po té, co originál vyšel v New Yorku. Zájem českého čtenáře si opravdu zaslouží. Kniha je pečlivě vypravena. Překlad Veroniky Volhejnové je příjemný a plynulý.
John Green: Hvězdy nám nepřály (Knižní klub 2013)


SOUTĚŽ
Soutěžní otázka: Připomínáme si prózu Karla Klostermanna Odysea soudního sluhy, ve které líčí strastiplné Mastílkovo putování vánoční Šumavou. Mastílek hledá muže, jemuž má doručit soudní obsílku. Jenže stejně jako adresát se v okolí Stach jmenuje každý druhý a nikdo nechce sluhovi poradit, kde toho pravého adresáta zastihnout. Jak se jmenuje muž, jehož sluha tak pracně hledá? V našem pořadu správná odpověď nedávno zazněla, takže věrní posluchači mají výhodu.

Spustit audio
autor: Hana Soukupová