Advent ve Veselí nad Lužnicí začal vystoupením folklórní skupiny BROLN

2. prosinec 2018

Koncert Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů uspořádal Český rozhlas na první adventní neděli v kostele ve Veselí nad Lužnicí. Přilákal řadu lidí.

BROLN vznikl v roce 1952 pro potřeby vysílání Československého rozhlasu. Složení orchestru vychází z tradičních lidových muzik. Základem jsou smyčce, cimbály, klarinety a k nim se přidávají charakteristické lidové nástroje jako dudy, píšťaly, grumle, tárogató a další.

Tímto unikátním tělesem prošly mnohé velké osobnosti lidové hudby jako Luboš Holý, Jožka Severin, Jarmila Šuláková, Bohdan Warchal a řada dalších. 

V současnosti orchestr vede primáš Petr Varmuža.

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...