Folklorní soubor BROLN přivítal léto v Českých Budějovicích

19. červen 2018

Náladu a romantiku léta nabídl koncert Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů při další veřejné nahrávce v budově Českého rozhlasu České Budějovice.

Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů známý i pod zkratkou BROLN je souborem plným špičkových hudebníků pod vedením primáše Petra Varmuži. V Českých Budějovicích vystoupil i se zpěváky Michalem Janoškou z Vrbice na Podluží a Klárou Blažkovou ze Vsetína.

Každý koncert tohoto vynikajícího a s dlouhou tradicí spojeného orchestru slibuje nevšední umělecký i emocionální zážitek. Řada z posluchačů má jistě v dobré paměti třeba adventní nebo velikonoční programy.

Tímto unikátním tělesem proslaveným interpretací lidové hudby a zpřístupňujícím poklady národního folklóru od založení v roce 1952 prošly mnohé velké osobnosti v dané hudební oblasti jako Luboš Holý, Jožka Severin, Jarmila Šuláková, Bohdan Warchal a řada dalších. 

Program českobudějovického letního večera se od těch předcházejících odlišoval nejenom repertoárem, ale i dvěma zajímavými sólisty. „Přivezli jsme dva výborné zpěváky – Kláru Blažkovou a Michala Janoška,“ prozradil producent BROLNu Milan Zelinka.

A v čem spočívá podle Milana Zelinky jejich jedinečnost? „Klára Blažková je v mnoha směrech nástupkyní věhlasné Jarmily Šulákové. Nejen, že pochází stejně jako Jarmila ze Vsetína, navíc mají podobný způsob zpěvu a podobně zabarvený hlas. Klára také převzala v rámci BROLNu část repertoáru Jarmily Šulákové. A Michal Janošek? Sice to není Horňák, pochází z Vrbice na Hanáckém Slovácku, ale jeho způsob zpěvu a barva hlasu má do jisté míry velice blízko ke zpěvu legendárního Luboše Holého,“ vysvětlil.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.