Zvířatům může vážně ublížit jed botulotoxin, karbofuran, ale třeba i tchýnin jazyk

17. červen 2021

Jedy jsou nebezpečnou pastí pro zvířata. „Spousta otrav je přírodního charakteru. Pak jsou otravy neúmyslné a úmyslné,“ rozděluje šéf záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni Jan Nový.

Ve stanici se setkávají nejčastěji s botulismem. Botulotoxin je jeden z nejúčinnějších jedů, který produkují bakterie ve velkých vedrech, například ve vodě nebo v bahně. „Když se s ním zvíře setká, ochrne. Pro jeho záchranu je nutné ho omýt, jed spláchnout. Pozor, můžete to dělat jen v rukavicích, jed je totiž kontaktní a mohl by ublížit i nám,“ vysvětluje Jan Nový.

Mnoho zvířat už se otrávilo karbofuranem. Stačí mikroskopické množství, aby tento jed zvíře usmrtil. Každoročně se vyskytují otravy orlů nebo vyder, které jsou ale druhotnou obětí. Orel mořský je totiž primárně mrchožrout.

Pokud takový jed najdete, volejte policii nebo Českou inspekci životního prostředí. Jde totiž o trestný čin. Česká společnost ornitologická společnost má dokonce psa, který dokáže otrávené návnady najít.

Ublížit ale můžou třeba i některé pokojové rostliny, například tchýnin jazyka, nebo jed na hraboše. Více se dozvíte v pořadu Máme rádi zvířata, který si můžete poslechnout online.

Spustit audio

Související