Zoologická zahrada v Hluboké slavila osmdesátiny
Uvažovalo se několikrát o jejím zrušení a nakonec se Zoo v Hluboké nad Vltavou dožila osmdesáti let. V roce 1939 ji vedle zámku Ohrada založil kníže Adolf Schwarzenberg se svojí ženou Hildou. Zoo toto výročí oslavila 1. května.
Nosál nebo antilopa. To byla první zvířata v hlubocké Zoo. Z původní zahrady zůstaly jen obvodové zdi, které jsou z velké části zakryty novými expozicemi nebo skalními kamuflážemi. Je možné vidět místa, kde zdi byly prolomeny kvůli zbudování cestiček pro návštěvníky.
„Byl tady také kočkodan husarský, kterého máme doposud, jihoameričtí pštrosi a nebo 70 želv bahenních, které se do jižních Čech dostaly z Maďarska,“ doplňuje informace z archivních materiálů zástupce ředitele Zoo Roman Kössl.
Do někdejšího bytu švarcenberského lesního správce se u příležitosti oslav založení po letech vrátila jeho dcera Irena Paťková. „Adolf sem skoro denně chodil za tatínkem a ptal se ho: Janovský, vy máte tak rád zvířata. Uděláme tady Zoo,“ vzpomíná paní Paťková na zakladatele zahrady Adolfa Schwarzenberga. „Ohrady dělali tři dělníci z lesa, já měla nejraději toho opičáka,“ dodává.
Zoo Hluboká chová i exotická zvířata
Zoologická zahrada se specializuje na zvířata žijící v České republice. Chová ale i množství cizokrajných druhů.
Medvídě plavé, tygří čtyřčata, ukradený kočkodan. Zoo Hluboká má řadu přírůstků
Více než stovka mláďat se letos už narodila v Zoo Hluboká. Je mezi nimi nejenom potomek vzácných medvědů plavých. Poprvé se podařilo odchovat tygry a rozrostla se i rodina rysů nebo losů.
Největší současné chovatelské úspěchy vyjmenoval zástupce ředitele ZOO Roman Kössl. „Určitě je to rozmnožení medvěda plavého, který se dlouho nemnožil mimo území, ve kterém přírodě žije. A druhým největším úspěchem je chov plameňáků růžových. Patříme mezi tři nejlepší chovatele v Evropě,“ řekl Kössl.
ZOO Hluboká pokřtila během oslav výročí čtyři mláďata tygrů usurijských. Timur, Věra, Naděžda a Sofie se narodila tygřímu páru Altajce a Oliverovi loni v květnu.
Výběr jmen vysvětlil zoolog Ivan Kubát. „Chtěli jsme jména z Ruska, protože tygr usurijský pochází z hlavně z ruských oblastí,“ vysvětlil zoolog Ivan Kubát. „Timur je jméno velmi populární a samičkám jsme dali jména podle víry, naděje a moudrosti, tedy Věra, Naděžda a Sofie.“
Zoo v Hluboké nad Vltavou nyní připravuje novou expozice. Půjde o noční pavilon a jeho stavba začne na konci roku.
Související
-
Táborská zoo získala vzácnou fosu madagaskarskou
Tisíc kilometrů dlouhou cestu z belgického Olmenu do jihočeského Tábora absolvovala ohrožená fosa madagaskarská. Šestiletý samec Masotra vypadá jako malá puma americká.
-
Ve svých 87 letech chtěl do zoo. Přání splnily čtyři...
Ježíškova vnoučata se vypravila do Zoo Hluboká. Dorazily sem čtyři vnučky ze zpravodajství Českého rozhlasu České Budějovice, které společně splnily přání sedmaosmd...
-
Šupinami pokrytý ocas slouží bobrům jako kormidlo i karimatka. Tito hlodavci dokáží měnit krajinu
Druhý největší hlodavec na světě, stavitel hrází a kdysi i součást jídelníčku. To je bobr evropský. Patří mezi chráněná zvířata, ale v jižních Čechách platí jiná pravidla.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Dobrý den, můžu vám nějak pomoct?‘ Do povodní zasažených měst dorazili dobrovolníci
-
OBRAZEM: Po velké vodě zbyla zkáza. Na Jesenicku sčítají škody a uklízejí, co se dá
-
Na několika stech hlasovacích lístcích v Karlovarském kraji chybí strany. Komise o tom budou vědět
-
Nejdřív zachránit lidi, potom cesty. Na Jesenicku je i hasičská jednotka vybavená na živelní pohromy