Vystavili skoro 150 odrůd ovoce, především jablíček

26. říjen 2018

Při toulkách po různých oblastech naší vlasti Pavel Chlouba naráží na místa, kde se rozhodně vyplatí zastavit a porozhlédnout. Své zážitky pak zprostředkovává posluchačům v magazínu Zelené světy.

Před nedávnem jsem dostal pozvání na výstavu ovoce a zeleniny v jednom sympatickém zahradním centru na jižní Moravě. Pozvání bylo celkem jasné – majitel zahradnictví mi volal a lákal mě k návštěvě díky velké kolekci jablíček.

Bylo zde vystaveno skoro 150 odrůd ovoce, z čehož většinu tvořila právě jablíčka. Kromě úplných novinek představili i mnoho tradičních, někdy i velmi starých odrůd jabloní. Tyto odrůdy můžeme potkávat v našich zahradách, na statcích, u venkovských stavení, kolem silnic a někdy i v parcích.

Nadchla mě ale možnost výstavu navštívit a odrůdy fotografovat, zejména proto, že jablíčka byla hezky označena jmenovkou.

V magazínu Zelené světy jsme s Hankou Šoberovou slíbili, že alespoň část jablíček vyfocených na výstavě vám ukážeme. Možná, že některé z nich vám budou povědomé. Jestli podobné rostou i na vašich zahradách, hlídejte si je – tyto stromy mohou mít velkou hodnotu.

autor: Pavel Chlouba
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?