Holandský park Keukenhof je rájem tulipánů. Každý rok vypadá jinak
Když jsme balili kufry na víkendovou cestu do Holandska a Německa, někteří říkali: „Ó, vy se máte, jedete na pořádný výlet.“ Vyráželi jsme v pátek a vrátili se domů v pondělí navečer, ale dovolená to nebyla, jenom pracovní cesta plná květin a zahradnických inspirací.
Jeli jsme ve třech, moje rozhlasová parťačka Hanka Šoberová, moje ženička Ivetka a já. Nedivte se, už jsme po tolika cestách sehraná parta. V pátek jsme vyráželi brzo ráno, čekalo nás něco přes 800 kilometrů přes půlku jižních Čech, západních Čech a celé Německo.
Naším prvním cílem bylo město Venlo, leží už v Nizozemsku, ale úplně na hranicích s Německem. Tam jsme přespali, abychom v sobotu ráno mohli už v šest hodin ráno vyrazit do Keukenhofu, světově proslulého parku poblíž města Lisse.
Tulipánová historie parku Keukenhof se píše od roku 1949. Tak, jak ho známe dnes, vznikl díky geniální myšlence tehdejšího starosty města Lisse. Ten si po válce všiml, že se davy turistů z různých zemí trousí kolem tulipánových polí a vzdychají nad masou jejich květů.
Napadlo ho, že by bylo lepší turisty přitáhnout na jediné místo – ať vzdychají tam. A tak oslovil firmy, které cibuloviny v regionu pěstují, a nabídl jim zajímavou výměnu. Od firem žádal malou část jejich produkce za to, že se město postará, aby nové výsadby vypadaly důstojně. Také nezapomněl dodat, že tímto projektem vytvoří velkolepou výlohu tulipánovému průmyslu.
32 hektarů a 15 kilometrů chodníků mezi květinami
Jeho slova nebyla jenom frází. Velký park zabírá plochu 32 hektarů a je opravdu vlajkovou lodí firem, které tuto krásu produkují. Je zde 15 kilometrů chodníků, ročně se do parku vysadí asi 7 miliónů květinových cibulí. Navíc se obnovuje většina travních ploch, každoročně se spotřebuje několik tun travního osiva.
Park bývá otevřen od konce března přibližně do poloviny května. Každý rok je to trochu jinak. Cibulky se vysazují každým rokem znovu, vždy v nových kombinacích. Keukenhof nikdy není stejný.
Oněch 7 miliónů cibulek firmy dodávají každoročně nově, a to podle původního modelu vždy zdarma. Vysazuje je a pečuje o ně 40 zahradníků. Jsou to samí kluci a chlapi, jen jedna dívka je mezi nimi (mimochodem sympatačka, mluvil jsem s ní).
Výsadba cibulovin je stejným pozorovatelským zážitkem jako koukání na pestrou krásu květin. Vysazuje se od konce září či začátku října až do druhé poloviny prosince.
Každý zahradník vysadí 175 tisíc cibulek ročně
Když si vydělíte 7 miliónů cibulek počtem 40 zahradníků, vyjde vám číslo 175 tisíc. To je průměrný počet ročně vysazených cibulek na jednoho zahradníka. Ani při největším optimismu tolik cibulek nevysadím za celý svůj život, ale to je vlastně vedlejší.
Z naší cesty, která rozhodně nebyla dovolenou, vám přinášíme na podívání alespoň několik obrázků. Kdyby se vám někdy naskytla šance do Keukenhofu přijet a podívat se osobně, využijte ji. Stojí to za to.
Když jsme v pozdním podvečeru nasedali do auta, čekalo nás ještě skoro 300 kilometrů jízdy do našeho dalšího cíle. Jeli jsme do Německa navštívit jeden báječný park. O tom ale až příště.
Související
-
Botanická zahrada v Utrechtu se chlubí impozantní skalkou i...
Léto je časem odpočinku a dovolených, ale moderátorsky zahradnická dvojice Hanka Šoberová a Pavel Chlouba ho využila k natáčení nových dílů magazínu Zelené světy. O...
-
Chelsea Flower Show je velkolepou přehlídkou rostlin, ale i...
Významnou zahradnickou výstavu v Anglii navštívila moderátorsko-zahradnická dvojice Hanka Šoberová a Pavel Chlouba. Na květnové RHS Chelsea Flower Show natočili spe...
-
Nahlédněte s námi do jedinečných anglických zahrad
Anglická zahrada - tak to je pojem. Je to něco jako znojemská okurka nebo maďarský salám. Je to dokonce možná ještě silnější. Tyto zahrady v sobě spojují lásku k ro...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.