Vyrobte si vlastní adventní kalendář, možností je spousta

18. listopad 2015

Adventní kalendář zpříjemní čekání na Vánoce dětem i dospělým. Ještě více radosti vám může přinést ten, který si sami vyrobíte. A možností je spousta – například stačí nalepit na karton 24 krabiček od sirek nebo rozvěsit na šňůru 24 pytlíčků. Ty plníme oblíbenými sladkostmi nebo něčím úplně jiným.

„Kromě dobrot nebo peněz může adventní kalendář přinést každý den splnění nějakého přání. Děti si často stěžují, že by raději než dobroty chtěly od rodičů trochu jejich času. Takže jim můžeme do kalendáře dát takovou poukázku třeba na hodinu hry, kulturní akci, procházku. Takový lísteček může ráno prozářit dětský den,“ říká českobudějovická kreativní publicistka Monika Brýdová.

Samotný adventní kalendář je podle ní možné vyrobit mnoha způsoby. Poslouží i roličky od toaletního papíru. „Stačí je zabalit do bílého hedvábného papíru, napsat čísla, na konci papír zavázat provázkem a vznikne takový velký bonbon. Když 24 těchto bonbonů nalepíte na nějaký karton, máte pěkný adventní kalendář,“ radí.

Adventní kalendář s kolíčky

Využít můžete i vybavení z kuchyně. „Existuje malá forma na muffiny s 24 prohlubněmi. Když ji máme, je to velice jednoduché - do každé prohlubně dáme dáreček, vystřihneme kolečko papíru o trochu větší než otvor a přilepíme oboustrannou izolepou na prohlubeň. A po Vánocích zase ve formě normálně upečeme muffiny,“ popisuje Monika Brýdová.

Šňůrky na ramínku nebo basa piv

Vlastní adventní kalendář si už vyrobila jedenáctiletá Veronika. Chtěla v něm totiž každý den najít oblíbenou sladkost. „Zabalila jsem jednotlivé bonbony do alobalu, navázala na šňůrky a ty pak pověsila na obyčejné ramínko. Zabralo to docela dost času, ale kdo má trpělivost, ten to zvládne,“ popsala.

Očekávání Vánoc si ale mohou užívat i dospělí. Například pro muže navrhuje Monika Brýdová vyrobit adventní kalendář z basy piv. „Na přepravku jen připevníme karton, do kterého uděláme otvory. Ty zalepíme papírem s čísly a pán si každý den může dopřát jedno vychlazené,“ radí.

A ochuzen podle ní nemusí být ani ten, kdo žije sám. „Může si sepsat nejrůznější přání, co by si chtěl dopřát a během roku na to nemá čas. Nemusí to být velké věci, stačí drobné radosti. Lístečky pak dá do sklenice a každý den ráno si jeden vylosuje a pak splní. Tak se nastartuje na celý den,“ radí Monika Brýdová.

Spustit audio

Související