Vítězslava Kaprálová byla malá, ale rázná. Do nadějné dirigentky se zamiloval i Bohuslav Martinů

3. říjen 2024

Říkali jí Vitka nebo Vitulka. Narodila se v roce 1915 v Brně a rodiče z ní chtěli mít klavíristku, jenže měla příliš malé ruce. A tak jí dávali korkové špunty mezi prsty, aby dosáhla většího rozsahu na klaviatuře. Ale ona měla jasno, chce být skladatelkou a dirigentkou.

Vítězslava Kaprálová byla malá, křehká, ale sebevědomá a rázná. Dokázala prosadit svou vůli a zajistit si vždycky převahu. Na doporučení skladatele Bohuslava Martinů zažádala o stipendium v Paříži a dostala ho.

Martinů jí také nabídl soukromé hodiny, přestože jinak kohokoliv vyučoval nerad. A ač ženatý, zamiloval se do ní. Ve svých citech ale neměla Vitulka nikdy úplně jasno. Žila intenzivně. Krom Martinů milovala také charismatického Jiřího Muchu, syna malíře Alfonse Muchy, kterého potkala v Paříži a nakonec si ho vzala za manžela.

Po dvou měsících společného života, 16. června 1940 v Montpellier zemřela, patrně na tuberkulózu. Nejspíš by se z ní stala hudební hvězda, ale bylo jí vyměřeno pouhých pětadvacet let života.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.