Vesmírem stále letí zlatá deska, na které je namluvena i jedna česká věta
Devátého listopadu si připomínáme 90. výročí narození amerického astronoma Carla Sagana, který byl původně planetologem a stal se posléze zakladatelem exobiologie.
Saganův život a práci přibliřuje astronomka, ředitelka českobudějovického planetária a observatoře Jana Tichá:
„Carl Sagan se celý život zajímal o možný život ve vesmíru. On sám o tom píše: Mohou se nám bytosti odjinud podobat nebo jsou ohromně odlišné od nás? Z čeho jsou tvořeni a jak běžné je to, čemu my říkáme život nejen v našem blízkém vesmírném okolí, ale vůbec v celém vesmíru?
Carl Sagan se narodil v New Yorku. Jeho rodiče však byli židovští uprchlíci z oblasti, která patřila v různých údobích Polsku, předtím ještě německým rytířům, Litevsku, Rusku a dnes Polsku. Ale on už vyrůstal ve Spojených státech.
Jak dále popisuje Jana Tichá: „Sagan se podílel na kosmických výpravách sond Mariner k Venuši, sond Viking k Marsu a sond Voyager 1 a 2. Ještě před Voyagery se podílel i na úplně prvním poselství lidstva poslaném do vesmíru. Na umístění té proslulé zlaté destičky na sondách Pioneer 10 k Jupiteru a dál. A pak ještě jste se to zopakovalo na sondě Pioneer 11.“
A to je velice známá destička, na které je postava nahé ženy a muže. Jsou tam na kreslení ve srovnání s velikostí kosmické sondy a je tam naznačeno, že pocházejí z třetí planety obíhající kolem Slunce. Poloha Slunce je na destičce určena nejbližšími pulzary.
To samé ve větším pak zopakoval na obou sondách Voyager 1 a 2, kde je měděná gramofonová deska pokrytá zlatem. A na té desce jsou nahrány různé zvuky, ale i obrazy, které mají přiblížit planetu Zemi mimozemským civilizacím.
A kromě toho na těchto gramofonových deskách, které stále letí vesmírem, je nahraná i jedna věta česky, kterou uslyšíte v tomto vydání Jihočeského nebe. Větu namluvil vědec Václav Kostroun, univerzitní kolega Carla Sagana, který se narodil před devadesáti lety.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.