Ve Španělsku rodinu podle příjmení nepoznáte, stejné mají jen sourozenci, vypráví Češka, která tam žije

17. červenec 2024

Martina Kotoučová vystudovala španělštinu, pak učila na univerzitě v Oviedu a v současné době ve Španělsku i žije s mužem a dvěma dcerami. Zároveň pracuje jako profesionální průvodkyně pro českou cestovní kancelář ve Skandinávii.

Se svým mužem se setkala při putování po horách. „On je také horal, také neměl s kým chodit do hor, takže jsme spolu začali přes tu naši vášeň komunikovat a zamilovali jsme se do sebe,“ vzpomíná.

Když Martina Kotoučová dokončila studijní program ve španělském Oviedu, zůstala ještě další rok v pracovním programu a pokračovala ve výzkumu na univerzitě. To už žila se svým partnerem. „Zjistili jsme, že to funguje, že kulturní rozdíly sice jsou, ale že nás spíše obohacují,“ vypráví.

Postupně se jim narodily dvě dcery, které nosí dvě příjmení – jedno otcovo a jedno matčino. To je podle Martiny Kotoučové ve Španělsku běžná praxe. „Manželky nepřejímají manželovo příjmení, maminka a tatínek mají různá příjmení. Oba dva mají dvě příjmení, jak po svém otci, tak po své matce,“ vysvětluje.

Španělské děti pak přejímají otcovo první příjmení a matčino první příjmení. „Je to takové více rovnostářské a v žádném případě se tady celá rodina nejmenuje stejně, nemá stejné příjmení. V podstatě jenom sourozenci mají stejná příjmení. Když se tu vdáte, příjmení se nezmění, žádná změna identity,“ dodává Martina Kotoučová.

Celý rozhovor s Martinou Kotoučovou o životě ve Španělsku i práci průvodkyně ve Skandinávii si poslechněte v pořadu Dámská jízda.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.