Ve Španělsku rodinu podle příjmení nepoznáte, stejné mají jen sourozenci, vypráví Češka, která tam žije
Martina Kotoučová vystudovala španělštinu, pak učila na univerzitě v Oviedu a v současné době ve Španělsku i žije s mužem a dvěma dcerami. Zároveň pracuje jako profesionální průvodkyně pro českou cestovní kancelář ve Skandinávii.
Se svým mužem se setkala při putování po horách. „On je také horal, také neměl s kým chodit do hor, takže jsme spolu začali přes tu naši vášeň komunikovat a zamilovali jsme se do sebe,“ vzpomíná.
Když Martina Kotoučová dokončila studijní program ve španělském Oviedu, zůstala ještě další rok v pracovním programu a pokračovala ve výzkumu na univerzitě. To už žila se svým partnerem. „Zjistili jsme, že to funguje, že kulturní rozdíly sice jsou, ale že nás spíše obohacují,“ vypráví.
Postupně se jim narodily dvě dcery, které nosí dvě příjmení – jedno otcovo a jedno matčino. To je podle Martiny Kotoučové ve Španělsku běžná praxe. „Manželky nepřejímají manželovo příjmení, maminka a tatínek mají různá příjmení. Oba dva mají dvě příjmení, jak po svém otci, tak po své matce,“ vysvětluje.
Španělské děti pak přejímají otcovo první příjmení a matčino první příjmení. „Je to takové více rovnostářské a v žádném případě se tady celá rodina nejmenuje stejně, nemá stejné příjmení. V podstatě jenom sourozenci mají stejná příjmení. Když se tu vdáte, příjmení se nezmění, žádná změna identity,“ dodává Martina Kotoučová.
Celý rozhovor s Martinou Kotoučovou o životě ve Španělsku i práci průvodkyně ve Skandinávii si poslechněte v pořadu Dámská jízda.
Související
-
Příběh bývalé rozhlasové redaktorky Blanky Malé, která našla lásku ve špičce italské boty
Blanka Malá jako čerstvě potřetí rozvedená matka tří dětí odjela do italské Kalábrie, aby načerpala energii pro dny příští. A potkala tam Agostina, muže o 17 let mladšího.
-
Teplé počasí dělá našim kloubům dobře, říká Ivo Brabec, který s manželkou koupil letní byt v Egyptě
Když Ivo Brabec a jeho žena Ivana prodali nevyužívanou garsonku v Českých Budějovicích, přemýšleli, kam se za získané peníze vydají. Pak začali uvažovat o bytě v Egyptě.
-
Štípance, puchýře, ale hlavně zážitky, o které nás inflace nepřipraví, líčí chodkyně dlouhou túru
Představte si, že vám zruší let a plán na pěší cestu do Santiaga de Compostela musíte oželet. Přesně to se stalo záchranářce Lindě Burdové a učitelce jógy Mirce Hadáčkové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.