Nevydržím dlouho na jednom místě, říká malířka Renata Štolbová, která teď tvoří i v Itálii

Dámská jízda s Mirkou Nezvalovou 8. 1. 2025
Akademická malířka Renata Štolbová má ráda nové začátky a nové výzvy. Říká, že je pro ni těžké zůstat déle než deset let na jednom místě, baví ji znovu zařizovat, poznávat nové lidi, zvyky a krajiny, objevovat nové inspirace. Právě to vedlo až k tomu, že se z Holubova u Křemže na Českokrumlovsku částečně přesunula na jih Itálie.
Pořídila si byt v regionu Kalábrie. „Tam je to z mnoha pohledů inspirativní, nejen mořem, městečky a vesnicemi, ale i krajinou. Bydlím v malém městečku Scalea, kde je taková silná energie právě z moře, ale také z těch hor a starých staveb,“ popisuje.
V jižní Itálii hodlá Renata Štolbová trávit delší časová období. V bytě si zřídila malý ateliér a malovat může i na terase. „Teď jsem tam strávila listopad a část prosince a zjistila jsem, že to jde. Baví mě ty vesničky v horách, městečka, zvířata, moře, kombinace toho všeho. To mi úplně vyhovuje. A já nemaluji realistické obrazy, takže se mi to vždycky tak volně smísí a něco z toho vyleze,“ říká.
Teď ji ale čeká práce v Rakousku. „Jeden klášter nedaleko českých hranic chce, abych namalovala obrovské plátno, které v postní době velikonoční zakryje hlavní oltář. Teď jsem ve fázi přemýšlení a návrhů, to můžu dělat v Itálii, a pak jsem slíbila, že na Velikonoce předložím návrhy a do příštích Velikonoc to budu realizovat,“ prozrazuje.
Rozhovor s malířkou Renatou Štolbovou o jejím životě v italské Kalábrii si poslechněte v magazínu Dámská jízda. Dále v pořadu zazní informace o nových zjištěních vědců, že lidské tukové buňky mají svou paměť, a také se dozvíte, jak připravit rychlý domácí sirup proti kašli.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.