V rakouském městě Tulln můžete obdivovat více než 70 modelových zahrad v duchu přírodního zahradničení
Asi 40 kilometrů severozápadním směrem od Vídně, přímo na řece Dunaj, leží univerzitní město Tulln. Má bohatou historii i silnou kulturní tradici. Díky mimořádně vhodným přírodním podmínkám zde už v dávných dobách vzkvétalo zemědělství, později se zde vyvinula i velmi silná zahradnická tradice.
Sídlí zde několik známých zahradnických a školkařských firem, které zásadně ovlivnily i dnešní tvář města. V Tullnu se také nachází velký výstavní areál, kde se na ploše asi osmi hektarů každoročně koná největší zahradnický veletrh v celé zemi.
V bezprostřední blízkosti výstaviště je další velmi pozoruhodné místo – Zahrady Tulln, rozsáhlý areál přírodních zahrad určený k návštěvě, obdivování a inspirování, určený každému, kdo hledá nápady a tipy pro založení či úpravy vlastní zahrady podle přírodních pravidel.
Zahrady v Tullnu navazují na hnutí „Příroda v zahradě“, které vzniklo na sklonku dvacátého století ve spolkové zemi Dolní Rakousko. Postupně toto hnutí specifikovalo jasná pravidla, která vymezují způsoby vedení zahrady tak, aby pěstování rostlin probíhalo v souladu s ochranou přírody a životního prostředí. Ta základní zní: žádná umělá hnojiva, žádná chemická ochrana rostlin, žádná rašelina.
Tyto principy uplatňují i Zahrady Tulln. Na sedmi hektarech je vytvořeno více než 70 modelových zahrad, všechny v duchu přírodního zahradničení. Tyto zahrady jsou rozličné. Od velmi divokých až po velmi důstojné.
Protože se jedná vesměs o zahrady přírodní, často zde můžeme vidět místa i předměty na podporu hmyzu na zahradě, od klasických hmyzích domků až po celkem nenápadně vedené zahrady, kde se jenom podle rostlinné skladby dá dedukovat, že byly vytvořeny právě proto, aby daly opylovačům nejenom dostatek potravy, ale i motivace na zahradě zůstat a rozmnožovat se.
Čtěte také
Mnoho ukázkových zahrad v sobě ukrývá různé dřevěné prvky – vyvýšené záhony, velké dřevěné nádoby na pěstování či rozsáhlé terasy – jak jednoduché, tak víceúrovňové. K vidění jsou zajímavé ploty, často velmi překvapivě jednoduché a účelné.
Každý, kdo nechodí jenom s hlavou v oblacích, může v tullnských zahradách objevit zajímavé inspirace na tvorbu zahradních chodníků, osázení nádob, pěstování léčivých bylin či kombinování rostlin.
V Zahradách Tulln nejsou k vidění jenom rostliny a modelové zahrady. Je zde k dispozici kompletní infrastruktura, která podporuje zahradnické cestování – sociální zázemí, restaurace, zahradnická prodejna, prostor pro kulturní akce… A také místa pro hry a zábavu dětí i odpočinek dospěláků.
Zahrady Tulln navštívili i my, vaše moderátorsky zahradnická dvojice z pořadu Zelené světy Hanka Šoberová a Pavel Chlouba. Moc se nám zde líbilo a upřímně tuto doporučujeme k návštěvě.
Související
-
Návštěva botanické zahrady v Holandsku, pěstitelská poradna a Setkání v zahradách
Pavel Chlouba povypráví o návštěvě botanické zahrady v holandském Leidenu a představí svou knihu Setkání v zahradách. Dostane se také na pěstitelské dotazy posluchačů.
-
Zajímavosti ze světa bazalek, návštěva holandské zahrady, fíkusy i nové hortenzie
Do kouzelného světa rostlin se můžete přenést díky magazínu Zelené světy. Tentokrát bude řeč o bazalkách, fíkusech a hortenziích, navštívíme i holandskou zahradu.
-
Jak jsme během jednoho víkendu objeli zahrady v Belgii, Holandsku a Německu
Příprava a natáčení magazínu Zelené světy je za všech okolností zajímavá a hlavně velmi rozmanitá práce. Nejčastěji se odehrává ve studiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.