Jak jsme během jednoho víkendu objeli zahrady v Belgii, Holandsku a Německu

19. červenec 2019

Příprava a natáčení magazínu Zelené světy je za všech okolností zajímavá a hlavně velmi rozmanitá práce. Nejčastěji se odehrává ve studiu. V období vegetace se často potkáváme u nás na zahradě, nebo na jiných zajímavých místech našeho regionu, ale i za jeho hranicemi. 

Už máme takovou tradici, že obvykle jednou za rok vyrážíme i do trochu vzdálenějších míst. I tento rok jsme tuto tradici udrželi a vydali se na cestu tentokrát hned do tří zemí Evropy.

Vyrážíme ve trojici: Hanka Šoberová za rozhlas, moje manželka Ivetka a já. Poslední víkend v červnu se totiž tradičně otevírají soukromé zahrady v Belgii, kam je možné vejít na návštěvu bez žádných formalit. Do Belgického projektu otevřených zahrad byly přizvány i zahrady v holandském pohraničí. Na každý víkendový den jsme si dali jednu zemi a k tomu jsme přidali na pátek ještě jednu další, a to Německo.

Poměrně blízko od holandských hranic leží průmyslové město Essen a v něm rozlehlý městský park s botanickou zahradou. Toto místo jsme chtěli prozkoumat a poslat vám z něj pár postřehů i zajímavostí. Když balíme na cestu, jako pozdravy slyšíme věty ve stylu „tak si to užijte“ či „hezkou dovolenou“. Je na tom kus pravdy, protože vyrážíme dobrovolně a svým způsobem si to vlastně užíváme.

Pavel Chlouba za vás navštívil zahrady v Belgii, Holandsku a Německu

Dálnice, parno a unavené květiny

Naše rozhlasové cesty jsou velmi intenzivní. Naplánované předem a s jasným cílem na konci. S dovolenou nemají společného vůbec nic. Stovky kilometrů po dálnicích a vyhledávání míst, o kterých chceme mluvit v naději, že posluchači našeho pořadu o nich budou chtít slyšet.

O Grugaparku v Essenu jsme v našem speciálu snad řekli všechno důležité. K mluvenému slovu přinášíme ještě pár fotografií. Tentokrát nejsou ideální, slunce pálilo a za celý den se neobjevil ani mráček. Teplo, žár a ostré stíny jsou patrné i na fotografiích. Některé rostliny působily trochu unaveně a rezignovaně. I tak se ale na ty fotky podívejte, abyste viděli to, o čem jsme s Hankou Šoberovou společně rozmlouvali.

autor: Pavel Chlouba
Spustit audio