V Plavsku dostávají děti vysvědčení se slovním hodnocením. Podle učitelů i rodičů je to víc motivuje

1. červenec 2023 08:23

Vysvědčení se samými jedničkami potěší nejednoho školáka a rodiče. Na základní škole v Plavsku u Jindřichova Hradce ale nehodnotí žáky jen čísly, o svých pokrocích si tam děti leccos přečtou. Škola totiž žáky hodnotí slovně, děti se dozví, co se jim dařilo a v čem by se měly zlepšit.

„První ročník dostává slovní hodnocení. U druhého a třetího jsme ochotni se domluvit s rodiči, jak by si to představovali, protože ne všichni rodiče jsou slovnímu hodnocení nakloněni. Od třetí třídy dostávají žáci známky, ale každá je slovně okomentovaná,“ popisuje ředitelka Iveta Marušáková.

Někteří rodiče slovní hodnocení vítají. „Já jsem ráda, že mají známky a k tomu ještě slovní hodnocení. Je to pro nás moc fajn. Dítě není stresováno, že třeba dostalo horší známku a neví za co, ale také přesně víme, co mu jde a v čem má ještě zabrat. Je to pro nás zpětná vazba,“ pochvaluje si jedna z maminek.

Základní škola v Plavsku se podle ředitelky právě o to snaží – předat vysvědčení, na kterém si děti přečtou, v čem se za celý rok zlepšily a v čem mají přidat. „Rozdělit děti do pěti škatulek prostě nejde, proto se snažíme hodnotit formativně, hodnotit jejich soukromé pokroky a nesrovnávat jednoho s druhým,“ dodává.

Učitelka Markéta Soukupová dodává, že pro slovní hodnocení je potřeba mít s dětmi vztah a také si na psaní vysvědčení vyhradit hodně času. „V této malé škole, kde je padesát dětí, máte ke každému žáčkovi vztah, tím pádem i to hodnocení trvá, protože to pojímáme trochu jako dopis, je to osobní,“ říká.

Spustit audio

Související