V novém bludišti v Přírodovědném muzeu Semenec v Týně nad Vltavou si můžete hrát, ale i meditovat
Venkovní kruhové bludiště si k třicátinám nadělilo Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou. Tak trochu jiné muzeum, jak hlásá jeho slogan, se zaměřuje na seznámení s přírodou. Expozice jsou podle ředitelky Barbory Šímové hravé a umožňují návštěvníkům leccos vyzkoušet na vlastní kůži.
Přírodovědné muzeum Semenec má venkovní i vnitřní expozice. Novinkou je labyrint. „Ono je to vlastně bludiště, protože labyrint má jenom jednu cestu, kterou jdete dovnitř a zase ven. My jsme to chtěli udělat složitější pro děti, aby se mohly schovávat, hrát na honěnou, abychom to mohli použít v našich výukových programech. A je to také meditační prostor,“ vysvětluje ředitelka.
Bludiště tvoří keře a různé dřeviny, které lemují cestu. V okolí je výstava na téma Labyrint světa a ráj srdce v kolážích Miroslava Huptycha. „Mnohé koláže jsou z velkého knižního labyrintu, ale některé jsou ještě i nové. Průběžně na tom pořád pracuji a hrozně mě to baví,“ komentuje výtvarník.
Celkem v muzeu vystavuje 22 desek. „Dokola jsou desky, na nichž poutník prochází světem, městem a kritizuje různé stavy. Úžasné na tom je, že je to stále aktuální. Komenského popis tehdejšího světa před 400 lety sedí jak přes kopírák i na současnost,“ dodává Miroslav Huptych.
Navštívit a více poznat Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou můžete prostřednictvím kulturního magazínu Kavárna. Pořad si poslechněte online.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.