V Chyškách na Písecku vyhlásili veřejnou sbírku na nové varhany

22. duben 2014

Na nové varhany měli ušetřeno už půl milionu korun. Téměř neděli co neděli spořili po desetikorunách na mších. Kvůli umělému oslabení koruny jim ale italské varhany ze dne na den právě o půl milionu podražily.

V obci Chyšky na Písecku se před lety rozhodli pro nový hudební nástroj na míru od italského varhanáře. Čtyři roky sbírali v kostele po desetikorunách na nové varhany. Po umělém oslabení koruny Českou národní bankou jsou zase na nule, půlmilion, který měli ještě na podzim ušetřený, teď jakoby nebyl.

Někteří podnikatelé už finanční pomoc přislíbili, během následujících dní založí farníci i veřejnou sbírku. A pokud se na varhany vybrat podaří, vydrží v kostele sv. Prokopa několik dalších století.

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.