Tasemnici vám může „věnovat“ okoun z alpských jezer nebo tichomořský losos
Nové poznatky výzkumu tasemnic mohou zabránit nákaze lidí těmito parazity. Součástí mezinárodního vědeckého týmu byli i dva jihočeští parazitologové Roman Kuchta a Tomáš Scholz.
Vědci objevili přes 200 nových druhů tasemnic a získali i přesnější informace o jejich vývoji a rozšíření. Umožní to varovat lidi před výskytem parazitů.
Jedním z mnoha druhů je tasemnice, které se česky říká škulovec. Vědci zjistili, že právě tento druh se v současnosti stále častěji vyskytuje u jezer ve Švýcarsku a Itálii. „Tenhle parazit používá jako mezihostitele rybu, konkrétně okouna nebo štiku, a kolem alpských jezer je spousta luxusních restaurací, které nabízejí takzvané carpaccio, což je natrhaná ryba, která pochází přímo z jezera,“ vysvětluje parazitolog Roman Kuchta.
Vědci se domnívali, že u člověka existuje pouze jeden druh škulovce. To ale mezinárodní tým vyvrátil. „My jsme zjistili, že ten evropský škulovec se vyskytuje u okouna na severní polokouli, ale známe škulovce i z tichomořských lososů na pobřeží severní Ameriky a Asie,“ říká Roman Kuchta.
Abyste se stali nositeli této tasemnice, nemusíte jet ani na Aljašku, ani do Japonska nebo jiné cizí země. „Člověk se může nakazit tak, že si v supermaketu koupí rybu a jídlo dostatečně tepelně neupraví,“ upozorňuje parazitolog.
Nechte děti jíst hlínu a pít z potoka, radí muž s tasemnicí
Celoživotní studium parazitů převedlo vědce Julia Lukeše jaksi na druhý břeh. Dnes svůj výzkum zaměřuje na to, čím nám mohou být parazité, i takoví mackové jako několikametrové tasemnice, prospěšní.
Díky tomu, že vědci rozlišili různé druhy tasemnic a jejich původ, se dá zabránit nákaze. „Dnes víme, v kterých rybách se lidští paraziti vyskytují a z kterých ryb se člověk může nakazit, také víme, v kterých se zatím nevyskytují. To je jedna z cest, jak zabránit nákaze. Parazity zničí tepelná úprava stejně jako hluboké zmrazení,“ komentuje Roman Kuchta.
I když průměrná délka této tasemnice může být mezi 10 a 12 metry, léčba je velmi jednoduchá. „Je k tomu univerzální lék, který se podává ve formě tablet, ale je pouze na lékařský předpis po předchozí diagnostice tohoto parazita,“ popisuje vědec.
Tasemnice se vyskytují v dospělosti u všech obratlovců. Výzkum přispěl k poznání druhové rozmanitosti těchto parazitů, která je mnohem větší, než se zatím předpokládalo. Počet druhů není zdaleka konečný. Výzkum ukázal, že nepoznaných druhů tasemnic existuje nejméně dalších pět tisíc, stejný počet už vědci popsali.
Související
-
Všichni jsme napadení parazity, kteří nás mohou zabít, lžou noví šmejdi. Nekupujte jejich výrobky
Paraziti se přemnožili a ohrožují naše životy, zachránit nás mohou pouze speciální přípravky. Takovými informacemi se ohánějí podvodníci, kteří nabízejí různé výrobky.
-
Z hmyzu a parazitů vytvořili v Biologickém centru vědecko-umělecké dílo
Bohyně Gaia, jejíž tělo tvoří živočichové a rostliny, střeží vchod do Biologického centra Akademie věd. Jedná se o netradiční vědecko-umělecké dílo, takzvané mikrárium.
-
Kromě ryb chytají v Arktidě i hraboše. Hledají v nich parazity, kteří by mohli ohrozit člověka
Parazity u hrabošů přenosné na člověka zkoumají na arktickém souostroví Svalbard i vědci z Centra polární ekologie Jihočeské univerzity.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Místo tanků terénní vozy. Ruské zásoby obrněné techniky se tenčí, nemůže vést boj jako dřív
-
Distributoři odmítají lékárnám dovézt léčiva nebo je dodají se zpožděním. Lékárníci chtějí žalovat stát
-
Kdyby přišla regulace kryptoměn před šesti lety, tak tady dnes nejsme, říká majitel největší směnárny
-
Tibet zasáhlo zemětřesení o síle 6,8 stupně, cítili ho až v Nepálu. Čína hlásí přes 50 obětí