Svatopluk Čech: Brýle strýce Tomáše

14. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Norbert Lichý při natáčení Ostravské devadesátky

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Více než sto let staré rozverné vyprávění, v němž nejde o nic menšího než o ustavičné ztrácení a hledání brýlí. Jeho autor se narodil před 175 lety – 21. února 1846 ve středočeském Ostředku.

Z obsáhlého díla Svatopluka Čecha (1846-1908) zůstaly do dnešních dnů nejživější dvě jeho satirické prózy – Pravý výlet pana Broučka do Měsíce (1887), v němž se pan domácí Matěj Brouček dostane (patrně ve snu) na Měsíc. Je zde zesměšňováno nejen maloměšťáctví pana Broučka, ale i prázdné intelektuálství obyvatel Měsíce.

Režie: Tomáš Kukulka
Účinkují: Tomáš Jirman, Vladimíra Krakovková, Jana Postlerová, Luděk Eliáš a Norbert Lichý.
Připravil: Jaromír Šlosar
Natočeno v roce 1992 v Českém rozhlase Ostrava.

Druhá slavná Čechova povídka se jmenuje Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XIV. století (1889). V tomto příběhu se maloměšťák Matěj Brouček ocitne v Praze krátce před bitvou na Vítkově a podle toho, co se mu hodí, lavíruje mezi husity a katolíky. V roce 1892 vyšel ještě dnes už méně známý text s názvem Pan Brouček na výstavě.

Zmíněné Čechovy texty nabízejí dnešnímu čtenáři vhled do kultury poslední třetiny 19. století, do historie české literární satiry i do způsobů reflektování naší národní identity.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.