Středa: Co vytváří kouzlo osobnosti?

30. březen 2016

V čem spatřujete šarm? Co vytváří kouzlo osobnosti? Dáte na první dojem? Čeho si na lidech všímáte? Kdo je a nebo byl pro vás šarmantní osobností ať už veřejně známou a nebo neznámou, ale blízkou srdci?

Celostátní anketa Českého rozhlasu s názvem Šarmantní osobnost právě vrcholí. Už jen do zítřka hlasují posluchači v jubilejním 20. ročníku a vybírají z desítky, o které si sami rozhodli.

Osobnost je to, co vám dali druzí. Osobitost je to, s čím jste se narodili, je to vaše pravá podstata. Nikdo vám ji nemůže dát a nikdo vám ji nemůže vzít. Proto jsme tak nešťastní. Jste spoutáni svou osobností. Je vaším vězením. Ale vy se z něj bojíte vyjít ven, protože nevíte, že máte mnohem víc, než jen to. Proto mívají milenci neustálé spory. Tyto konflikty ale nevytváří jejich skutečná podstata, vytváří je jejich osobnost. Oba touží po vzájemném splynutí, ale zároveň se oba bojí, že když splynou, tak se ztratí, zmizí.

Z tohoto světa se vytratilo přátelství, stejně jako se z něj vytratila láska, protože přátelství funguje jen tehdy, když se potkáváte nazí, takoví jací jste - ne takoví, jací byste měli být podle druhých, ale prostě takoví, jací opravdu jste. Zatím ještě nevíte, kdo jste. Myslíte si, že jste to vy, ale nejste.

To, co jste opravdu, se nerozplyne. A objevení vašeho pravého já bude zjevením pro vás a pro všechny ostatní. Bude to objev přinášející úžasnou radost a extázi. Jakmile zjistíte, kdo jste, zmizí všechny obavy a fobie a problémy vytvořené myslí. Vypaří se, protože byly součástí osobnosti. A zmizí i vaše vnitřní konflikty.

autor: kas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová