Stoupat spolu s čápem do oblak - co je víc!
O létání a letadlech se sběratelem aviatických strojů i příběhů Václavem Palečkem.
Václav Paleček je stavař, vyrůstal ale v rodině pilota, a tak jím pochopitelně chtěl být taky. Drobná vada zraku mu v tom ovšem zabránila. Své sny si tedy plní jinak. V Hrdlořezích u Suchdola nad Lužnicí vytvořil a spolu s rodinou provozuje malé Letecké muzeum. Vystavuje v něm předměty a stroje s příběhem. Nebo - jak on říká - s rodokmenem:
„Největší exponát, co tam máme, je stíhací bombardér Su-17, který máme zapůjčený od pana Tarantíka z velkého muzea ve Zruči nad Sázavou. Je to letoun, který mohl nosit i atomovou bombu. Měl v sobě zařízení, které dokázalo spočítat přesný čas, kdy bombu odhodit, aby dopadla tak, jak má.“
Další stroj, který poutá zraky návštěvníků, je MiG-21 F. „Na tom je zajímavé, že to je stíhačka, která byla vyrobena u nás, v Československu. V té době jsme dokázali vyrobit letadlo komplet. Včetně motoru, draku, hydraulických a kyslíkových soustav, dokonce i veškeré výzbroje, kterou letadlo mohlo nést,“ popisuje Václav Paleček.
Řada lidí se fotí také před vrtulníkem MI-2. „To je letoun sovětské konstrukce, který Polsko vyrábělo v licenci. A tenhle náš vrtulníček, poté co přišel v roce 1976 do Československa, se účastnil natáčení filmu Za trnkovým keřem s Tomášem Holým. Po roce 1990, v době rozmachu letecké záchranky, zase dva roky působil na letišti Planá u Českých Budějovic jako záchranářský vrtulník.“
K exponátům v Hrdlořezích patří i větroň L-13 Blaník. „Je to zase československá konstrukce,“ vypráví pan Paleček, „a máme ho zapůjčený z Aeroklubu Hosín. Pro mnoho návštěvníků z tohoto kraje je větroň srdeční záležitostí, protože si vzpomenou, jak na něm létali. V loňském roce, kdy k nám zavítal Petr Jirmus, letecký mistr světa a Evropy, říkal jsem mu, že tam máme hlavně vojenské věci, že ho to asi tolik neosloví. A on se rozhlédl, spatřil blaník a povídá: ‚1807? Tak na tom jsem měl první sólo v životě. A na to se nezapomíná!‘ .“
Chtěl létat jako pilot profesionál
Také Václav Paleček chtěl létat jako pilot profesionál. Zastavila ho ale jedna běžná lékařská prohlídka ve třetím ročníku průmyslové školy: „Zjistili mi poruchu barvocitu. A v té době platily přísné předpisy, podle kterých jakékoli létání nebylo možné. Nicméně život je i o kontaktech a nad námi v paneláčku bydlel pan doktor Tříska, který dělal primáře na očním v českobudějovické vojenské nemocnici. A ten přimhouřil oči a napsal mi, že jsem schopen létání na bezmotorových letadlech.“
Sice šlo ‚jenom‘ o větroně, ale tiché plachtění ve vzdušných proudech je, jak potvrzuje Václav Paleček, nádherné: „Plno pilotů, kteří měli možnost poznat veškerou škálu leteckých činností, přes vrtulová a proudová letadla, říká, že nakonec je ta plachtařina nejčistší, nejkrásnější. Když kroužíte pod mrakem spolu s čápem, který vám ukáže, kde je nejsilnější stoupavý proud, tak je to nadosmrti zážitek. Co je víc...“
A jaké příběhy skrývají katapultážní sedačky, krabičky poslední záchrany a další předměty vystavené v areálu bývalé hospody v Hrdlořezích u Suchdola nad Lužnicí, to si poslechněte od Václava Palečka v záznamu rozhovoru z pořadu Dopolední host právě zde. Interview vedla Eva Kadlčáková.
Související
-
Zneužívaná holčička se svěřila papouškovi. Neziskovka Rozárka od té doby využívá papoušky k terapiím
Papoušci jsou naším zrcadlem. Napodobují nás, ztvárňují naše emoce. Tím nám mohou pomoci zorientovat se sami v sobě.
-
Vzpoura šedin a bolavých kloubů. Padesátnice začala utíkat z kanceláře na paddleboard a plní si sen
Na svém skrovném plavidle zdolala Monika Klemšová tisíce kilometrů po českých přehradách, řekách i jezerech. Má za sebou tři velké cesty Skandinávií a výpravu do Kanady.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.