Sobotní Noční linka: Patenty kolem nás

10. červen 2023

Za tématem dnešní Noční linky stojí jedno výročí. Před 80 lety si maďarský emigrant László Bíró dal v Argentině patentovat kuličkové pero.

A tak bude dnes na telefonní lince 731 800 900 prostor pro vaše telefonáty a psané příběhy na téma patenty. Už zmíněné kuličkové pero, které dnes máme za samozřejmost, suchý zip, automobilové pneumatiky… ale kdoví, třeba i někteří z posluchačů a posluchaček mají své vlastní zkušenosti s vynálezy, na něž získali patent a dnešní Noční linka s Borkem Kapitančikem bude místem, kde se svojí invencí budou moci pochlubit.

Psát můžete také na e-mail linka@rozhlas.cz nebo do formuláře níže.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.