Sobotní Noční linka: Neuskutečněné projekty a sny

23. listopad 2019

Jaké projekty ve vašem městě nebo obci jsou stále v nedohlednu? Čekáte dlouho na nový odpočinkový park, knihovnu, obchod, hřiště nebo sportoviště? Mluví se u vás léta o nové zastávce obchvatu, chodnících, a pořád nic? Co jste si sami v životě plánovali a z různých důvodů nezvládli? Stavbu nového domu, bydlení ve městě nebo koupi nového auta?

Jedním z neuskutečněných projektů je i stavba nového divadla v Českých Budějovicích. V těchto dnech se proto jediný profesionální soubor v Jihočeském kraji přestěhoval do dřevěné Boudy, prozatímního divadla, které vyrostlo jen kousek od centra Českých Budějovic na Mariánském náměstí.

Divadelníci tak chtějí poukázat na chybějící nové divadlo, které mělo právě v těchto místech stát už před šedesáti lety. Zatím je ale místo prázdné. Přitom se čtyřsouborové Jihočeské divadlo do stávající budovy nevejde, málo místa je i pro orchestr.

Bouda je i oslavou 100. výročí od založení Jihočeského divadla, proto v těchto dnech uvádí operu Dalibor, která byla prvním kusem divadla v roce 1919. V Boudě lidé uvidí Dalibora v adaptaci Miloše Formana a s libretem Pavla Drábka a Tomáše Studeného.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?