Sobotní Noční linka: České památky

14. září 2019

Jaké památky jsou vaší srdeční záležitostí? Kam byste se ještě chtěli podívat? Jak se změnily české a moravské hrady i zámky za několik posledních desítek let?

Svědčí památkám čím dál vyšší zájem turistů? Chátrají vám některé památky před očima? Které to jsou a proč byste je zachránili? Opravujete společnými silami tvrz, kostel, zámeček nebo jinou pamětihodnost ve svém okolí?

V těchto dnech vrcholí Dny evropského dědictví, letos s podtitulem Památky a zábava. Cílem je hledání cest ke kořenům naší civilizace. Během těchto dní se otevírají běžně nepřístupné části hradů, zámků nebo jinak zcela uzavřené památky jako jsou parky, doly, vykopávky, zříceniny. Lidé je navíc obvykle navštíví úplně zdarma nebo za zvýhodněné vstupné.

A tak na hradě Landštejně u Jindřichova Hradce o tomto víkendu nahlédnete do dvou sklepů, podobně jako na zámku Červená Lhota, kde si projdete sklepení někdejší středověké tvrze. Na zámku Hluboká se výjimečně podíváte na třetí nádvoří, které není běžné přístupné. Je tam totiž původní středověká studna s šíří 2,5 metru a hloubkou 90 metrů. A na zámku v Třeboni kromě jiného zjistíte, jak vypadaly podzemní chodby, které byly součástí obranného systému vnitřního města.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.