Sobota: Spolehlivost, dochvilnost a termíny

10. květen 2014

Daří se vám držet slovo, chodit včas, mít své povinnosti včas a řádně splněny? Nebo je váš život dobrodružnou jízdou plnou překvapivých momentů spojených s improvizací? Doháníte své přátele kolegy svou nedochvilností k šílenství? Vybavuje se vám v té to souvislosti nějaká humorná situace?

Dochvilnost je prý výsadou králů, alespoň to tvrdí jedno české rčení. Jiné říká: Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Někteří se však spíš řídí heslem „Co můžeš udělat zítra, odlož na pozítří, a hned máš dva dny volno...“. Výrazná a chronická tendence odkládat povinnosti a úkoly má dokonce svůj diagnostický termín - říká se jí prokrasitnace, píší se o ní knihy a lze ji i odborně "léčit".

Myslíte si, že jste ohroženi prokrastinací? Věčně nestíháte nebo patříte do kategorie těch "akurátních"? Měli jste ve svém okolí někoho, kdo vás provokoval buď svou pedantickou dochvilností nebo naopak obdivuhodnou schopností věci odkládat, nestíhat a hasit průšvihy na poslední chvíli?


autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.