Skleněné sošky okřídlené múzy Thálie dostanou ti nejlepší z Jihočeského divadla

31. březen 2023 08:40

Alespoň jednou za rok se zastavit a ocenit ty, kteří svým uměním výrazně obohatili inscenace Jihočeského divadla. To je smyslem Jihočeských Thálií, které v pátek večer převezmou v Českých Budějovicích umělci z oborů činohra, balet, opera a Malé divadlo. Součástí bude i vyhlášení divácké ceny za nejlepší inscenaci roku a Cena Českého rozhlasu České Budějovice za rozhlasové herectví.

Slavnostní večer udělování Jihočeských Thálií bývá vždy plný emocí, radosti, vtipu a uvolněné nálady. Divadlo oceňuje umělecké výkony svých členů už 26 let.

„Zajímavostí je, že Jihočeské Thálie trvají déle než ceny Thálie, které uděluje herecká asociace. Na začátku byla potřeba se po celé sezoně zastavit, podívat se na kvalitu umělecké práce a ocenit ty, kteří svými výkony vynikají, protože je to jistá motivace do dalších let,“ připomíná ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Program, který udělování cen vždy doprovází, připravuje každý rok jiný soubor. Letos se odehraje v režii a chorografii baletu, respektive tanečního souboru Dekkadancers, který s Jihočeským divadlem úzce spolupracuje.

„Domluvili jsme se, že tanec by měl hrát prim. Budou tam taneční ukázky, do toho živá hudba, myslím, že to bude příjemný pelmel pro každého. Samozřejmě nebude chybět humor a nadsázka, které jsou tanečnímu uskupení Dekkadancers vlastní,“ nastiňuje šéf baletu Lukáš Slavický.

Jihočeské Thálie mají podobu skleněné sošky okřídlené múzy. Slavnostním večerem, který začne v historické budově Jihočeského divadla v Českých Budějovicích v 19 hodin, umělce i diváky provedou Štěpán Pechar a Ondřej Vinklát z Dekkadancers.

Spustit audio

Související