Rovnodennost 21. března nastane až v roce 2102, vysvětluje Miloš Tichý

7. březen 2021

I když do kalendářního jara nějaký čas zbývá, začalo nám v těchto dnech jiné jaro. Jaro meteorologické. „Tady vidíte, že si to může zařídit každý jak chce,“ dodává se smíchem astronom Miloš Tichý s tím, že astronomové počítají jaro až od 20. března.

Jaro v tomto smyslu, nebo přesněji začátek Jara znamená, že jsme v okamžiku jarní rovnodennosti, že už se překlápíme do části roku, kdy jsou kratší noci a delší dny. A každým rokem vychází na trochu jiný čas, protože je to jen okamžik.

„Kdy dojde k tomu zlomu? Lidé se učí, že je to 21. března. To je největší klišé a největší hloupost, která je v učebnicích, protože 21. března bude rovnodennost až v roce 2102. I letos je rovnodennost 20. března v 10 hodin 38 minut,“ vysvětluje Miloš Tichý.

Kdysi byl 20. březen i počátkem roku, stačí si to uvědomit podle názvu měsíce září, přesněji september – sedmý měsíc.

Více si poslechněte online, nebo si tento díl pravidelného cyklu Jihočeské nebe stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.