Romale Čhavale neb o kořenech romské hudby
Setkáte-li se kdekoliv na světě s Romy, setkáte se také s hudbou. Hudebníky jsou blízcí příbuzní Romů v Indii – domové a mirási, hudebníky jsou Romové v Iráku, Makedonii, Rusku, Španělsku i Maďarsku.
Provozování hudby na vrcholové úrovni je jedním z významných prvků romské identity. Na našem území a na území Slovenska se setkáváme s podobou maďarského romského hudebního folklóru. Hudební lidové umění našich Romů, po desetiletí žijících usedle na jednom místě, kde muži často působili jako hudebníci hrající na neromských zábavách, se sblížil s folklórem té které oblasti. Čím je ale typická pravá romská hudba, jak ji poznáme a do jakých skupin se dělí? A v čem se liší od českého a moravského folklóru? Díky čemu je mezi Romy tolik špičkových muzikantů? Pátrala po tom s etnomuzikoložkou Zuzanou Jurkovou, zakladatelskou festivalu romské kultury Khamoro Jelenou Silajdžič a romskými virtuózními houslisty Ivanem Herákem a Viliamem Didiášem Markéta Ševčíková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.