Rekordman ptačí říše při jediné cestě mezi zimovištěm a hnízdištěm uletí i 40 tisíc kilometrů
Rybák dlouhoocasý hnízdí v Arktidě a zimuje v Antarktidě. A protože navíc tento drobný bílý pták s černou hlavou nikdy nelétá přímo, tak při svém stěhování uletí až 40 tisíc kilometrů. Neobvyklý život rybáka zkoumají vědci z Centra polární ekologie Jihočeské univerzity při svých expedicích na souostroví Svalbard.
V Arktidě s vědci letos byla i reportérka Českého rozhlasu Romana Lehmannová, která na vlastní kůži poznala, jak nepříjemně dokáže rybák klovnout. „Klovou a nalétávají na nás, aby nás odehnali pryč od toho hnízda. My jsme totiž takoví vetřelci,“ vysvětluje studentka ornitologie Tereza Hromádková.
Rybáci mají jednoduchá hnízda, často jen důlek mezi kamínky. „Jsou to ptáci, kteří hnízdí v extrémních klimatických podmínkách. Teď je sice v Arktidě léto, ale teplota se pohybuje jen kolem pěti stupňů Celsia. Je zajímavé, že rybáci dokáží na hnízdě udržet tu teplotu i o dvacet stupňů vyšší než je teplota vzduchu,“ říká Tereza Hromádková.
Jihočeští vědci při studiích zjistili, že tito ptáci s dlouhým ocasem, štíhlým dlouhým tělem a černou hlavičkou tráví na hnízdech průměrně až 98 procent času. Jejich mláďata jsou nenápadná šedá, aby se snadno maskovala mezi kamením.
Rybáci hnízdí ve velkých koloniích a vědci zjistili, že na Svalbardu v Arktidě dávají někteří přednost hnízdění v blízkosti lidí. A to i přesto, že je lidé ruší a ptáci kvůli tomu spí až o polovinu času méně v porovnání s hnízděním v tundře.
Podle jihočeských vědců to ale rybákům dlouhoocasým za to stojí. U lidských obydlí jim totiž téměř nehrozí útok predátorů, třeba medvěda, který nedávno sežral vejce celé kolonii v zátoce Petuaniabukta.
Související
-
Statisíce českých semen luštěnin, obilovin i zeleniny leží hluboko pod zemí ve zmrzlé Arktidě
V mínus osmnácti stupních, několik metrů pod zemí v daleké Arktidě je přes 400 tisíc českých semen. Leží v Globálním úložišti semen. To se skrývá na souostroví Svalbard.
-
VIDEO: Lední medvěd se dobývá do sudu s odpadky u chaty vědců
Během dvou týdnů, které reportérka Romana Lehmannová strávila na expedici v Arktidě, ledního medvěda na vlastní oči neviděla. Vědci se s ním ale už dřív setkali.
-
Kromě ryb chytají v Arktidě i hraboše. Hledají v nich parazity, kteří by mohli ohrozit člověka
Parazity u hrabošů přenosné na člověka zkoumají na arktickém souostroví Svalbard i vědci z Centra polární ekologie Jihočeské univerzity.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.