Rekordman ptačí říše při jediné cestě mezi zimovištěm a hnízdištěm uletí i 40 tisíc kilometrů

18. září 2016

Rybák dlouhoocasý hnízdí v Arktidě a zimuje v Antarktidě. A protože navíc tento drobný bílý pták s černou hlavou nikdy nelétá přímo, tak při svém stěhování uletí až 40 tisíc kilometrů. Neobvyklý život rybáka zkoumají vědci z Centra polární ekologie Jihočeské univerzity při svých expedicích na souostroví Svalbard.

V Arktidě s vědci letos byla i reportérka Českého rozhlasu Romana Lehmannová, která na vlastní kůži poznala, jak nepříjemně dokáže rybák klovnout. „Klovou a nalétávají na nás, aby nás odehnali pryč od toho hnízda. My jsme totiž takoví vetřelci,“ vysvětluje studentka ornitologie Tereza Hromádková.

Rybáci mají jednoduchá hnízda, často jen důlek mezi kamínky. „Jsou to ptáci, kteří hnízdí v extrémních klimatických podmínkách. Teď je sice v Arktidě léto, ale teplota se pohybuje jen kolem pěti stupňů Celsia. Je zajímavé, že rybáci dokáží na hnízdě udržet tu teplotu i o dvacet stupňů vyšší než je teplota vzduchu,“ říká Tereza Hromádková.

Jihočeští vědci při studiích zjistili, že tito ptáci s dlouhým ocasem, štíhlým dlouhým tělem a černou hlavičkou tráví na hnízdech průměrně až 98 procent času. Jejich mláďata jsou nenápadná šedá, aby se snadno maskovala mezi kamením.

Rybák dlouhoocasý v Akrtidě

Rybáci hnízdí ve velkých koloniích a vědci zjistili, že na Svalbardu v Arktidě dávají někteří přednost hnízdění v blízkosti lidí. A to i přesto, že je lidé ruší a ptáci kvůli tomu spí až o polovinu času méně v porovnání s hnízděním v tundře.

Podle jihočeských vědců to ale rybákům dlouhoocasým za to stojí. U lidských obydlí jim totiž téměř nehrozí útok predátorů, třeba medvěda, který nedávno sežral vejce celé kolonii v zátoce Petuaniabukta.

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.