Pylová alergie aneb Jak přežít jaro bez kapesníku v ruce. Tipy nabízí Babské rady
Alergie na pyl je časté onemocnění, které vzniká přehnanou reakcí imunitního systému na pylová zrna rostlin rozptýlená ve vzduchu. Nejčastějšími alergeny jsou pyly stromů (například bříza, lískový ořech, olše), travin a plevelů (pelyněk, ambrozie).
Alergie se nejvíce projevuje na jaře a v létě a typické příznaky zahrnují kýchání, rýmu, ucpaný nos, svědění nosu, očí nebo krku, slzení a zarudnutí očí, ale také únavu nebo poruchy spánku. Predispozice pro vývoj jarní alergie jsou podle odborníků často dědičné.
Ta praktická doporučení zní následovně: větrejte přes noc, kdy je koncentrace pylu v ovzduší mírnější, po návratu z procházky je dobré umýt si vlasy – zachycují alergeny. Také se nedoporučuje sušit prádlo venku, i ono zachytí dráždivé látky. Pomoci může i proplachování nosu mořskou vodou, otírání očí výtažkem ze světlíku, domácí inhalace nad meduňkou, mátou nebo heřmánkem.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.