Psi vnímají všechny zvuky několikanásobně hlasitěji. Petardy a dělobuchy jim proto můžou poškodit i sluch

31. prosinec 2020

Pokud vybuchnou přímo u nich, můžou je popálit nebo poškodit jejich psychiku. Strachu z různých zvuků se většinou potom nezbaví do konce života. 

Silvestrovské vydání pořadu Máme rádi zvířata přináší, kromě zmíněného tématu, i vterinární poradnu s moderátorkou Jitkou Cibulovou Vokatou a veterinářkou Lucií Míkovou. Dojde i na téma veselých plemen a vůbec veselých zážitků se zvířaty.

Aktuálním tématem je ovšem Silvestr a hlučné oslavy.

V tuto dobu, tedy hlavně na Silvestra, je lepší vycházet se psy na vodítku a jen na nejnutnější venčení. Zvířata můžou reagovat na stres i agresí, protože se brání ohrožení. Odborníci doporučují zabavit je hrou tak odvést jejich pozornost do toho, co se děje venku. Určitě bychom je neměli nechávat doma samotné.

„Kočkám i psům lze dát na zklidnění sedativa“, říká veterinářka Lucie Míková. „Ta ale působí na každé zvíře jinak. Nemusí mít proto stoprocentní účinek“, dodává veterinářka. Psí psychologové doporučují nahrát zvuky petard a pouštět je psům nejdřív potichu a potom je postupně zesilovat. Ani to ale není záruka úspěchu.

autoři: Český rozhlas České Budějovice , Jitka Cibulová Vokatá
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...