Psi vnímají všechny zvuky několikanásobně hlasitěji. Petardy a dělobuchy jim proto můžou poškodit i sluch

31. prosinec 2020

Pokud vybuchnou přímo u nich, můžou je popálit nebo poškodit jejich psychiku. Strachu z různých zvuků se většinou potom nezbaví do konce života. 

Silvestrovské vydání pořadu Máme rádi zvířata přináší, kromě zmíněného tématu, i vterinární poradnu s moderátorkou Jitkou Cibulovou Vokatou a veterinářkou Lucií Míkovou. Dojde i na téma veselých plemen a vůbec veselých zážitků se zvířaty.

Aktuálním tématem je ovšem Silvestr a hlučné oslavy.

V tuto dobu, tedy hlavně na Silvestra, je lepší vycházet se psy na vodítku a jen na nejnutnější venčení. Zvířata můžou reagovat na stres i agresí, protože se brání ohrožení. Odborníci doporučují zabavit je hrou tak odvést jejich pozornost do toho, co se děje venku. Určitě bychom je neměli nechávat doma samotné.

„Kočkám i psům lze dát na zklidnění sedativa“, říká veterinářka Lucie Míková. „Ta ale působí na každé zvíře jinak. Nemusí mít proto stoprocentní účinek“, dodává veterinářka. Psí psychologové doporučují nahrát zvuky petard a pouštět je psům nejdřív potichu a potom je postupně zesilovat. Ani to ale není záruka úspěchu.

autoři: Český rozhlas České Budějovice , Jitka Cibulová Vokatá
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?