Prohlédněte si, jak má po přestavbě vypadat českobudějovický Dům umění

19. březen 2021 12:37
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dům umění - vizualizace nové podoby, pohled ze dvora

Otevřený, očištěný nově se schodištěm ze dvora, tak by měl v budoucnu vypadat českobudějovický Dům umění podle návrhu, který vyhrál architektonickou soutěž. Uspělo v ní česko - německé konsorcium AFF Architekten a Malý - Chmel.

Podle návrhu se má vícepatrová budova na náměstí Přemysla Otakara II. především víc otevřít do prostoru z obou stran. Například ze dvora architekti navrhli schodiště přímo do galerie současného umění v prvním patře. Objekt se podle svých slov snažili také především očistit.

Dům umění - vizualizace nové podoby, pohled z náměstí

„Navrhujeme vstup středem a po boku hlavního vstupu bude na jedné straně nové městské infocentrum a na druhé straně místnost pro umění,“ říká mimo jiné architekt Zdeněk Chmel. Galerie bude podle návrhu větší s novým vstupem, stejně tak architekti navrhují nový vstup ze dvora domu: „...kde to vidíme jako klidnější pěknou část, skoro zahradu, ze které bude moci člověk vstupovat po venkovním schodišti s terasou do galerie,“ dodává Zdeněk Chmel.

Na druhém místě soutěže se umístil pražský MCA Atelier, třetí příčku pak obsadila slovenská kancelář GutGut z Bratislavy. Podle kurátora galerie v Domě umění Michala Škody bylo rozhodování velmi složité, protože všechny tyto návrhy jsou velmi kvalitní. Ve prospěch konsorcia AFF Architekten - Malý Chmel rozhodl komplexní přístup.

Klikněte na fotografie a prohlédněte si je ve větším formátu.

Co bude dál

Dům umění - vizualizace nové podoby, pohled ze dvora

Město jako zadavatel soutěže teď s výsledkem obešle všechny přihlášené uchazeče. Náměstek primátora Juraj Thoma z hnutí Občané pro Budějovice podotýká, že vítězný návrh se drobně odchýlil od zadání, a to především v překročení stanovené ceny. Radnice teď proto bude jednat o případném doplnění projektu:

„Předpokládáme, že investice by měla být realizovaná v průběhu let 2022 a dál, s tím, že očekáváme až 85 procent nákladů z investice by bylo možno realizovat z dotačních programů. Investice, byť je dražší, než se původně při zadání zakázky předpokládalo, bude z velké části umořena tím, že město na ni získá externí financování,“ vysvětluje Juraj Thoma. Finální náklady projektu je tedy možné zatím pouze odhadovat. Jisté je, že překročí 70 miliónů korun.

Celou reportáž Matěje Vodičky a exkluzivní rozhovor se spoluatorem návrhu si poslechněte online, nebo si vše stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

 

Spustit audio