Přijďte si poslechnout špičkový dixieland a neobyčejný ženský jazzový zpěv

7. říjen 2014

Steamboat Stompers – tato kapela už téměř padesát let vysoko drží prapor českého dixielandu a za dobu své existence na sebe navázala širokou obec věrných fandů. Ve středu 8. října od 19 hodin zahrají Steamboat Stompers ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice. Další ozdobou večera plného tradičního jazzu bude výborná zpěvačka Eva Emingerová.

Steamboat Stompers založili v roce 1968 bubeník František Hrůza, basista a zpěvák Antonín „Tony“ Brych, kornetista Jiří Kadlus a klarinetista Jaromír „Louis“ Konůpka. Parta nadšených muzikantů chtěla po svém hrát neworleanskou klasiku i s vítanou dávkou humoru. Anglický název souboru přímo odkazuje do jazzového zámoří. Steamboat znamená parník, Stompers je označení vůkol řeky Mississippi pro lidi, kteří do rytmu klepou nebo dupou nohou. Prvním kapelníkem Steamboat Stompers byl František Hrůza, kterého po čtyřech letech vystřídal českobudějovický rodák Jiří Kadlus, jenž část dětství prožil v Majdaleně u Třeboně a tuto kapele vede až do současnosti, tedy úctyhodných 42 roků.

Steamboat Stompers zanedlouho po svém vzniku dostávali pravidelná a častá pozvání na jazzové festivaly pořádané v tehdejším Československu a absolvovali během dlouhého období řadu žánrově vymezených přehlídek po celé Evropě. Již v průběhu první let své činnosti tento dixielandový soubor, který ve shodě s názvem hojně vyhrával na parnících brázdících Vltavu, natočil u firmy Supraphon první LP desku, Česká televize uvedla první ze samostatných pořadů, rozhlas odvysílal přenosy koncerty z Divadla hudby a posluchačsky chytlavý jazz zazněl v několika celovečerních filmech. Steamboat Stompers se stali zkrátka synonymem tuzemského tradičního jazzu.

První zpěvačkou české špičkové dixielandové kapely byla dcera bulharského diplomata Svetla Gosteva, ale řada příznivců si asi nejvíce vybaví nezaměnitelné scatování Tonyho Brycha, původním povoláním skladníka olejů. Po jeho odchodu kamsi výš do jazzového nebe se stala vokální hvězdou Steamboat Stompers dílem vlastně také Jihočeška Eva Emingerová, mimochodem bývala volejbalová reprezentantka – má doma bronzovou medaili z evropského šampionátu. Se zpíváním na pódiu začala půvabná Eva Emingerová někdy v roce 1987 – například se Swing Bandem Ferdinanda Havlíka, s Originálním Pražským synkopickým orchestrem, Polydor sextetem a v posledních letech se Steamboat Stompers. Jako sólistka se představila v Kanadě, USA, Mexiku, Německu a jiných zemích. Natočila několik alb, z nichž to poslední, velmi dobré, s názvem Prameny snů, ve Švédsku.

Steamboat Stompers se o přízeň posluchačů vždy ucházeli, aniž se podbízeli a dělali ústupky obecnému vkusu. Chtěli, aby hraní bavilo je samé, a aby byla dobrá nálada v hledišti. To jsou slova vedoucího člena legendární dixielandové kapely Jiřího Kadluse, která mohou být zároveň i dobrou pozvánkou k návštěvě jedinečného rozhlasového vystoupení.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser