Prastarý dům má srdce ze šamotu

26. srpen 2015

Cesta za teplem do centra Jindřichova Hradce ukazuje spojení současných principů vytápění s odkazem a respektem k bohaté historii gotického domu.

Soudní znalec Vít Pešek spolu s manželi Ježkovými hodnotí možnosti propojení akumulačního topení a ohřevu vody ve výměníku, a tím také využití energie ohně pro vytápění celého domu.

Vysvětlují, jak důkladná musí být ochrana systému proti přehřátí a možnému výbuchu. Posuzují do jaké míry lze propojit digitální systém kontroly správného a efektivního spalování s kamny postavenými ve stylu starých zámeckých kamen.

0:00
/
0:00
autor: Ivan Studený
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.