Poskytli masáž srdce, zatímco ostatní jen přihlíželi. Studenty z Písku ocenila hejtmanka

20. prosinec 2017

Lidi, kteří neváhali a třeba i přes vlastní ohrožení zachránili lidský život, ocenila hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. Vyzdvihla také výchovu mládeže ke sportu a férové hře.

Mezi oceněnými jsou studenti z Písku Mikuláš Houser, Martin Vokatý a Lam Le Sy. Ti při školní exkurzi v Plzni spatřili dav lidí stojících okolo třiasedmdesátileté ženy, která zkolabovala. Studenti píseckého gymnázia neváhali a okamžitě začali s první pomocí.

Jeden z nich ženě držel hlavu a další dva se pravidelně střídali při srdeční masáži. Hlouček lidí podle vyprávění jednoho z chlapců prý jen přihlížel. Seniorka nakonec bohužel v nemocnici zemřela, ale mluvčí plzeňské záchranné služby Martin Brejcha řekl, že mladíci odvedli skvělou práci.

Dále hejtmanka ocenila Libora Žlaba, který byl letos v květnu u toho, když se na hladině rybníka Dvořiště potopila podomácku vyrobená plachetnice. Na lodi se v tu chvíli plavil otec se dvěma malými dětmi. Posádka podle svědků neměla dostatečné záchranné vybavení a otec prý jen stěží držel své dvě děti nad hladinou. Libor Žlab na svém kajaku rodinu zachránil.

Ocenění získal také dobrovolný hasič Vlastimil Hembera. Ten zachránil muže, který zkolaboval u hořící budovy v Kamenném Malíkově na Jindřichohradecku.

Cenu za výchovu dětí ke sportu převzala od hejtmanky Dominika Hýsková, která letos v říjnu získala čtvrté místo v celostátní soutěži Díky, trenére za to, že vede mládež k trvalému sportování a hlavně férové hře. Dominika Hýsková se od dětství věnuje karate a za pět let se jí do klubu TJ Karate České Budějovice povedlo přivést na 300 nováčků.

autor: mvo
Spustit audio