Pokud vašeho psa doprovází silný zápach, může to znamenat, že má na kůži nezvané hosty
Dermatitida kožních záhybů je zdravotní problém, který na své kůži pocítí pes a svým čichem ho ihned zaznamená i jeho chovatel. Na nadbytečné kůži na pyscích, hlavě nebo okolo ocasu se totiž často množí kvasinky nebo bakterie. V místě, kde se kůže řasí, pro ně vznikají ideální podmínky – vlhko a teplo.
To, že má náš pes na kůži nezvané hosty, poznáme především podle silného zápachu. Psi si také často toto místo o něco dřou, protože je kůže v místě záhybu s kvasinkami svědí. „Kvasinky navíc zabarví kůži do hnědočervené barvy,“ doplňuje veterinářka Lucie Míková, „tím, že si pes místo neustále odírá, zánět kůže se ještě prohlubuje.“
Nejčastěji se tento druh dermatitidy vyskytuje u plemen s krátkou čenichovou partií, jako je mops nebo buldoček, ale také u větších plemen s volnou kůží, mezi které patří například bernardýn nebo leonberger. Řešením je plastická operace, při které se nadbytečná kůže odstraní.
Poslechněte si veterinární poradnu pořadu Máme rádi zvířata a dozvíte se také, jak zbavit kočku výtoků z očí a jestli je lepší dávat psům granule, nebo vařenou stravu. Pobaví vás možná i historka o fence, která si pochutnala na syrových vanilkových rohlíčcích.
Související
-
Díky vozíku začal ochrnutý buldoček s vyhřezlou ploténkou znovu chodit
Chrupavčitá ploténka tlumí všechny otřesy páteře. Když zvápenatí a vyhřezne, tlačí na míchu, způsobuje výraznou bolest a v pokročilých případech až ochrnutí zvířete.
-
Chcete létajícího mazlíčka se sametovým kožíškem? Pořiďte si vakoveverku. Chov je ale náročný
Vakoveverky létavé jsou stromoví vačnatci pocházející z Austrálie. V Čechách nepatří k často chovaným zvířatům. Jejich chov totiž vyžaduje nejenom znalosti, ale hlavně čas.
-
Bolest zad znají i psi. Pokud je trápí srůst obratlů, musí majitel zkrátit vycházky
Také zvířata můžou bolet záda. U psa to poznáme například tak, že nechce sám vyskočit na gauč nebo nepřijímá potravu. Prohmatání břicha pro něj je většinou bolestivé.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.