Díky vozíku začal ochrnutý buldoček s vyhřezlou ploténkou znovu chodit

11. listopad 2021

Chrupavčitá ploténka tlumí všechny otřesy páteře. Když zvápenatí a vyhřezne do míšního kanálu, tlačí na míchu, způsobuje výraznou bolest a v pokročilých případech až ochrnutí zvířete.

Může jít o dědičnou záležitost – například u francouzských buldočků, jezevčíků nebo basetů. Vyhřezlé ploténky se vyskytují ale i u koček a trpí na ně často i göttingenská prasata.

„Nejčastěji výhřez ploténky nastává na přechodu hrudní a bederní páteře, anebo v oblasti krční páteře,“ uvádí veterinářka Lucie Míková. Bolest je tak velká, že zvíře má problémy nejen s pohybem, ale i s pitím nebo příjmem potravy.

„Vývoj onemocnění má několik fází. V první se zvíře nechce pohybovat, skákat na gauč. V následující pak špatně používá končetiny, může i zakopávat. Třetí fází je ochrnutí zvířete,“ popisuje veterinářka.

Léčba může být konzervativní, tedy klid a analgetika, nebo operace. Pokud se ale operace odkládá, může dojít k trvalému ochrnutí. Málokdy se jedná jen o jednu ploténku.

Veterinářka Lucie Míková zažila při léčbě buldočka s opakovaně vyhřezlou ploténkou malý zázrak. Poprvé mu pomohla operace, na druhou už nešel. Majitelé mu pořídili vozík, s jehož pomocí se pohyboval. Po roce se mícha zregenerovala a pes začal znovu chodit. 

O vyhřezlých ploténkách u zvířat mluvila Lucie Míková ve veterinární poradně pořadu Máme rádi zvířata. Dále uslyšíte o psovi, který našel zalíbení v požírání ubrousků, fence, která se bojí každého bouchnutí, nebo o onemocnění s názvem žloutková peritonitida.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?