Pohádkový kovář z pohádkové krajiny Ondřej Klír

26. listopad 2022

Broumovsko v severovýchodním cípu Čech je impozantní krajina, dotýkaná hlubokou historií i překrásnou přírodou. V jednom z koutů najdete i pohádkově vyhlížející kovárnu.

Ondřej Klír, mistr kovář

Pískovcové útvary se střídají s mírně zvlněnými scenériemi, malebně rozesetými barokními kostelíky, jimž vévodí proslulý Broumovský klášter, a tzv. lánovými vesnicemi se starobylými statky. A v jednom z těchto pohádkových koutů Broumovska leží i obec Šonov a v krásný starý statek s pohádkově vyhlížející kovárnou. V ní ožívá železo v rukou uměleckého kováře Ondřeje Klíra.

Tento Mistr černého řemesla dokáže vykovat meče, koně, zvony, anděly i čerty, ale i precizní drobné květiny, vážky a motýly. V kovárně Alchifer má i malou školičku pro zájemce o kovářství, a navíc už léta včelaří. Za zvuků kovářských písní v podání Petra Ulrycha a Javorů, Vlasty Grycové a BROLNu, souboru Musica Bohemica a Plzeňského lidového souboru se do kovárny statečného kováře Ondřeje Klíra vypravila Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.