Petr Kalandra & Blues Session (1993)
Petr Kalandra, kytarista a harmonikář s dylanovskou duší, vtiskl svůj osobitý styl skupinám Marsyas a ASPM. A byť natočil jen dvě sólová alba složená z coververzí svých amerických muzikantských oblíbenců, svou hudbou, charismatem a způsobem života se stal jedním z nejryzejších bluesových interpretů u nás.
V Kulaté muzice si to připomeneme prvním z obou sólových alb. Vyšlo před rovnými třiceti lety pod všeříkajícím názvem Petr Kalandra & Blues Session.
„Z originálu si vždycky udělám celkový obrázek, který pak přetransponuji k nám do Čech. Nejde o prostý překlad. Ani by to nešlo, česká mentalita je úplně odlišná,“ popsal kdysi Kalandra svůj způsob, kterým převáděl do češtiny a vlastního hudebního vyjadřování velké hity převážně amerického folk-rocku.
Asi nebude přehnané říci nahlas, že tak důvěryhodně to v tomhle žánru dodnes skoro nikdo jiný nedokázal.
Související
-
Jaroslav Samson Lenk – Pohoda (1988)
Přichází dny, kdy si člověk dopřeje víc volna, prázdninových radovánek a slunečné pohody. A stejně bychom mohli nadepsat další z hudebních zastavení v pořadu Kulatá muzika.
-
Michal Tučný – Jak chcete žít bez koní (1985)
Michal Tučný patří mezi muzikanty (či v jeho případě spíš zpěváky), kteří pro svůj žánr odvedli mnohem víc než jen obvyklou porci songů, desek a koncertů.
-
Katapult – Katapult (1978)
Skupinu Katapult můžeme současně označit za jasně čitelnou hudební značku i legendu lidového rocku. Parta kolem tahouna Oldy Říhy vždy produkovala jednoduchý boogie-rock.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.