Petr Kalandra & Blues Session (1993)

6. září 2023

Petr Kalandra, kytarista a harmonikář s dylanovskou duší, vtiskl svůj osobitý styl skupinám Marsyas a ASPM. A byť natočil jen dvě sólová alba složená z coververzí svých amerických muzikantských oblíbenců, svou hudbou, charismatem a způsobem života se stal jedním z nejryzejších bluesových interpretů u nás.

V Kulaté muzice si to připomeneme prvním z obou sólových alb. Vyšlo před rovnými třiceti lety pod všeříkajícím názvem Petr Kalandra & Blues Session.

„Z originálu si vždycky udělám celkový obrázek, který pak přetransponuji k nám do Čech. Nejde o prostý překlad. Ani by to nešlo, česká mentalita je úplně odlišná,“ popsal kdysi Kalandra svůj způsob, kterým převáděl do češtiny a vlastního hudebního vyjadřování velké hity převážně amerického folk-rocku.

Asi nebude přehnané říci nahlas, že tak důvěryhodně to v tomhle žánru dodnes skoro nikdo jiný nedokázal.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.