Petr Arenberger: O léčbě pohlavních chorob se moc nemluví. Je to společenská otázka
Dermatovenerologie se zabývá studiem a léčením kožních potíží, ale i pohlavních chorob. „Ano, je to skutečně jeden spojený obor. Mají společné to, že v začátcích se ty největší obtíže projevují právě na kůži,“ říká dermatovenerolog Petr Arenberger.
O léčbě pohlavních chorob se však nemluví tak jako například o onemocnění kůže. „Je to otázka společenského řešení toho problému. Ono vyslovit diagnózu kapavky je problém i v rodině, natož veřejně. Protože pak se řeší, jak je možné, že se nakazil jen jeden a vede to k různým dalším rodinným problémům. Měl jsem pacienta, co říkal, že to dostal od manželky, že ona to chytla v porodnici, protože tam byla špína a malovali – ona si k tomu zkrátka dodala takový příběh a on tomu opravdu věřil.“
Kůže má sloní paměť
Počet lidí s kožními problémy stále roste. „Tuto skutečnost analyzujeme, ale nemáme na to jasný názor. Řešíme třeba chemikálie, s kterými byl dotyčný odmala v kontaktu a vytvořil si na to běžnou vnímavost, kdežto jiný organismus je na to citlivý a zareaguje třeba ekzémy.“
Přibývají ale i maligní melanomy. „Vznik kožní rakoviny podporuje UV záření a přispívají i solária. Snažili jsme se legislativně prosadit, aby tam mohli chodit jen lidé starší 18 let. Kůže má sloní paměť a pamatuje si to pořád. Ale samozřejmě ne každá návštěva solária musí znamenat rakovinu. Z hlediska biologie ale někdy stačí jeden foton – paprsek, který ťukne do té vhodné buňky,“ varuje lékař. „Pigmentovaná kůže je stále víc sexy než bílá, i když v asijské kultuře je to naopak. Přitom opalováním člověk rychleji stárne, víc se dělají vrásky a kůže se vysušuje.“
I proto založil Stany proti melanomu, kde si mohou lidé zdarma nechat vyšetřit znaménka. Akce běží už 16 let a letos na jaře opět bude stan v Praze, Brně nebo Ostravě. „Během těch pár dní přijde na 4000 lidí a opravdu tam pár melanomů bohužel najdeme. Ale je to vždycky lepší, když to takhle podchytíme včas.“
S Arenbergerem nejen o medicíně
Petr Arenberger se stal také moderátorem nového rozhlasového podcastu. „Už máme předtočených několik 20minutových podcastů na různá témata. Povídám si se svými hosty, významnými lékaři. Probíráme medicínská témata takovým tím vědecko-populárním způsobem.“
Podcast se jmenuje S Arenbergerem nejen o medicíně a vzniká ve spolupráci s Českou lékařskou společností a Českým rozhlasem. „Chceme zvýšit zdravotní gramotnost a informovat veřejnost o tom, co je nového.“
Jak se lékař připravuje na rozhovor s lékařem? Čím je dáno, že se někomu dělá více znamének? V covidové době se stal na necelé dva měsíce ministrem zdravotnictví. Vrátil by se ještě někdy do politiky? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.